Louis Blériot

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Louis Blériot
Narození1. července 1872
Cambrai
Úmrtí1. srpna 1936 (ve věku 64 let)
Paříž
Příčina úmrtíinfarkt myokardu
Místo pohřbeníCimetière des Gonards
Alma materÉcole Centrale Paris
Collège Sainte-Barbe
Povolánípilot, inženýr, vynálezce, letecký inženýr a podnikatel
Oceněníkomtur Řádu rumunské koruny (1910)
důstojník Řádu italské koruny (1910)
komandér Řádu čestné legie (1929)
officier d'académie
Velká zlatá medaile společnosti za rozvoj pokroku
… více na Wikidatech
PodpisLouis Blériot – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Louis Blériot (1. července 18722. srpna 1936) byl francouzský vynálezce a letecký konstruktér. Uskutečnil první let přes kanál La Manche v letadle těžším než vzduch.

Narodil se v Cambrai, vystudoval inženýrství na École Centrale Paris. Svůj zájem o letectví předvedl, když v roce 1900 postavil svou vlastní ornitoptéru, typ letadla z raných dob letectví, které za účelem letu napodobovalo ptáky máváním křídel.

Blériot a jeho společník Gabriel Voisin založili továrnu na vývoj a výrobu letadel Établissements Blériot-Voisin. V letech 1903 - 1906 společnost vyvinula několik typů letadel.

Po letech, kdy se zdokonaloval v umění pilotáže, se Blériot rozhodl pokusit získat cenu jednoho tisíce liber nabízenou londýnským deníkem Daily Mail za úspěšný přelet kanálu La Manche. 25. července 1909 uletěl 22 mil (35 km) z Les Barraques (blízko Calais) do Doveru ve svém motorovém letounu Blériot XI poháněném benzínem Shell Spirit. Let trval 40 minut.

V následujících letech se stal Blériot úspěšným podnikatelem, který ve své firmě Société Pour Aviation et ses Derives (známější pod akronymem SPAD) vyrobil tisíce letadel nasazených státy Trojdohody do bojů v 1. světové válce.

Vyráběl také automobilové svítilny, motocykly a jízdní kola.

Je pohřben ve Versailles.

Přelet průlivu La Manche

Blériot.XI startuje k přeletu průlivu

V říjnu 1908 vypsal majitel novin London Daily Mail lord Northcliffe cenu ve výši 1000 liber, která byla přislíbena za přelet Lamanšského průlivu. O získání ceny za pokusili dva piloti: britský pilot Hubert Latham s letadlem Antoinette a Louis Blériot s typem No. XI.

Latham 19. července pro selhání motoru[1] neuspěl a 6 mil od anglického pobřeží přistál na vodě. Louis Blériot vzlétl 25. července 1909 v ranních hodinách z pole nedaleko Calais na mírně upraveném letadle Blériot XI. Vzdálenost 36,6 km uletěl za 27 minut a přistál na anglické půdě nedaleko Doverského hradu. Louis Blériot cenu získal, i když při přistání poškodil vrtuli a podvozek. Pilot však zraněn nebyl (nohu měl v sádře už při startu). V Londýně si letadlo prohlédlo za čtyři dny kolem 120 000 lidí. Ve Francii byl vřele přivítán a získal titul rytíř Čestné legie.

Reference

  1. Nigel Ritchie, David-Tombesi-Walton, Flight: 100 Years of Aviation

Externí odkazy