Lev Ďomin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lev Stěpanovič Ďomin
Kosmonaut CPK
St. příslušnost Sovětská svaz/Rusko
Datum narození 11. ledna 1926
Moskva, SSSR
Datum úmrtí 18. prosince 1998
Hvězdné městečko
Předchozí
zaměstnání
Pilot
Hodnost Plukovník Vojenských vzdušných sil SSSR
Čas ve vesmíru 2 dny 0 hodin 12 minut
Kosmonaut od 1963
Mise Sojuz 15
Kosmonaut do 1979

Lev Stěpanovič Ďomin (rusky Лев Степанович Дёмин, 11. ledna 1926 Moskva[1]18. prosince 1998) byl sovětský kosmonaut ruské národnosti.

Život[editovat | editovat zdroj]

Když skončil základní školu, přihlásil se do zvláštní školy leteckých pilotů, ale dlouho tam nevydržel, chtěl bojovat. Po zahájení 2. světové války mu bylo 16. let a na vojnu ho nevzali kvůli nízkému věku, šel tedy pracovat jako učedník do zbrojní továrny. Po krátké době se dostal znovu na leteckou školu a dokončil ji v roce 1945. K letectvu však napoprvé nebyl přijat ze zdravotních důvodů (obava z dědičné krátkozrakosti), ale aby u letectva mohl zůstat, nastoupil na školu leteckých mechaniků a pak na letecké spojařské učiliště. Odtud jej doporučili ke studiu na Vysokou leteckou inženýrskou akademii Žukovského v Moskvě. Jako inženýr se v laboratoři specializoval na automatické řízení. Pak požádal o přijetí do výběrového řízení na nové adepty kosmonautiky, prošel i novou zdravotní kontrolou a po svém letu se Sojuzem 15 z Bajkonuru se stal v roce 1974 kosmonautem. Byl ženatý, měl dvě děti.

Zemřel na rakovinu v Hvězdném městečku v roce 1998 ve věku 72 let.

Lev Ďomin vpravo na sovětské poštovní známce

Let do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Letěl jako palubní inženýr společně s kosmonautem Sarafanovem. Startovali z kosmodromu na Bajkonuru, délka letu byla 48 hodin. Hlavní úkol spojit se se Saljutem se jim nepodařilo splnit, několikrát si alespoň vyzkoušeli přibližovací manévry. Přistáli 48 km od města Celinograd.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha : Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-piloti SSSR, s. 353.  
  2. .CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha : Práce, 1982. Kapitola Lev Stěpanovič Ďomin, s. 61.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]