Krveprolití v Běchovicích

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

K události došlo 17. června 1848 v Běchovicích (dnes Praha-Běchovice). Běchovice tehdy byly první stanicí jediné železnice, která přes Českou Třebovou spojovala Prahu a Olomouc s Vídní. Toto nádraží si zvolil generál Windischgrätz za hlavní místo k prohlídkám vlaků mířících do Prahy a z ní.

Popis události[1][editovat | editovat zdroj]

Před událostmi[editovat | editovat zdroj]

17. června byl na nádraží princ Hugo Windischgrätz se svou švadronou husarů, dále 9. a 10. setnina Latourova pluku pod velením setníků Fialky a Elvenicha, prapor Khevenhullerova pluku a několik děl. Rozmístění bylo následovné: vpravo vpředu na nádraží stáli husaři, nalevo obě setniny a před nádražím byl Khevenhullerův prapor.

Průběh událostí[editovat | editovat zdroj]

(Podle časopisu Bohemia ze dne 6. 8. 1848)
Každý vlak, který byl projížděl, byl zastaven, byla odpojena lokomotiva a všechny vagóny byly prohledány. První dva vlaky byly prohledány, aniž by byla nalezena nějaká zbraň.

Brzo po šesté přijel vlak z Prahy, ve kterém prchalo mnoho studentů. Byl vydán požadavek, aby odevzdali zbraně a právě při odebírání zbraní prý padla rána, která zapříčinila celou osudnou událost. Nyní všichni vojáci začali střílet do vagónů, nebrali ohled na to a že tam jsou ženy a děti. Přestože rytmistr vydal rozkaz, aby všichni zůstali ve vlaku, vojáci vytahovali cestující z vlaku a hnali je do nádražní budovy. Tam utíkali i další lidé, aby se skryli do bezpečí, avšak střílelo se i do budovy.

Nakonec byl vlak vypraven i s většinou neošetřených zraněných, jimž se dostalo pomoci až v Úvalech.

Výsledek událostí[editovat | editovat zdroj]

Dle dostupných údajů si krveprolití vyžádalo nejméně 7 mrtvých[2], 21 raněných kutnohorských, 30 raněných kolínských a ještě více čáslavských.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Krveprolití v Běchovicích 17.června 1848
  2. http://m.rozhlas.cz/toulky/vysila_praha/_zprava/790-schuzka-pravda-vitezi-ale-nejlip-mecem--761140

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]