Knot

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o látkovém pásku. O jednotce rychlosti pojednává článek Uzel (jednotka).
Možná hledáte: českého herce Jiřího Knota.
Hořící knot na svíčce

Knot je pruh tkaniny válcového nebo plochého průřezu, který slouží k dopravě kapalin vzlínáním. Používá se v osvětlovacích tělesech na tekutá paliva, pro dopravu mazacího oleje, může dopravovat vodu pro závlahy.

Při použití v osvětlovacích tělesech na tekutá paliva jde vlastně o zvláštní hořák, kde probíhá oxidace vzlínajícího paliva, která knot postupně spaluje společně s palivem.

Princip[editovat | editovat zdroj]

Knot je založen na využití kapilárního jevu. Kapalina v knotu vzlíná sama do určité výšky. Pokud je tam nějakým způsobem odebrána, je nasávána další kapalina. Odebrána může být odparem, vyhořením, nasátím do jiného média (hlína v květináči), nebo odkápnutím v místě pod úrovní hladiny vstupující kapaliny (některé druhy knotového mazání).

Použití knotu[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Perpetum mobile - zajímavým (ale chybným) návrhem použití knotu bylo perpetuum mobile, v němž by knot dopravoval vzhůru vodu, která by pak poháněla nějaký vodní stroj. Autor si ale neuvědomil, že síla potřebná k získání vody z knotu v horní části uvažovaného zařízení je stejná, jako je sací síla knotu.
  • Slovo knot také vyjadřuje zastaralou délkovou jednotku využívanou především v námořní plavbě (později byla nahrazena námořní mílí a nyní kilometrem)