Kalina obecná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Kalina obecná

kalina obecná, květ.
kalina obecná, květ.
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: štětkotvaré (Dipsacales)
Čeleď: pižmovkovité (Adoxaceae)
Rod: kalina (Viburnum)
Binomické jméno
Viburnum opulus

Kalina obecná (Viburnum opulus L.) je keř s plochými nebo kulovitými vrcholíky bílých, nazelenalých nebo narůžovělých květů. Roste u nás ve vlhkých křovinách a listnatých lesích a často se také pěstuje jako okrasný keř, zejména ve formě s kulovitými květenstvími sterilních květů.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Druh se vyskytuje v celé Evropě, západní a severní Asii. Viburnum opulus L. subsp. opulus roste ve střední Evropě od rovin po Alpy v nadmořské výšce 1000 metrů. Většinou se nachází na vlhkých stanovištích, v houštinách, březích potoků, řek, jezer a lesních okrajů. Druh se volně vyskytuje i v Severní Americe, kam byl zavlečen.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kalina obecná je až 4 m vysoký keř s troj- až pětilaločnými řapíkatými listy se špičatými, tupě zubatými laloky. Listy jsou na líci lysé, na rubu pýřité, opadavé. Kvete od května do července, květenství jsou bohaté koncové vrcholíky o průměru 5–8 cm s bílými nebo narůžovělými souměrnými pětičetnými květy. Vnitřní květy jsou zvonkovité, drobné, 4–5 mm v průměru. Nápadnější okrajové květy jsou bílé a neplodné, o průměru 15–25 mm. Plody jsou jednosemenné lesklé a červené peckovice, které zůstávají na keři až dlouho do zimy.[1] Plody jsou nahořklé, obsahují nebezpečné toxické látky.

Zahradní formy mívají kulovité vrcholíky pouze neplodných bílých květů.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Okrasná rostlina[editovat | editovat zdroj]

Druh se pěstuje jako okrasná rostlina pro výrazné kvetení a barevné plody. Roste nejlépe na vlhkých, mírně zásaditých půdách, ale dobře snese většinu půd. Bylo vyšlechtěno několik kultivarů, z nejznámějších je 'Roseum' (synonymum 'Sterile, 'Snowball'). Tento kultivar má květy jsou pouze sterilního typu, netvoří plody. Květenství uvedeného kultivaru vypadá spíše kulovité. Keř je lze pěstovat jako živé ploty nebo  jako součást skupinových výsadeb. Řez snáší dobře.

Lidové léčitelství[editovat | editovat zdroj]

Lék z kůry je uváděn jako spasmolytikum, zejména při menstruačních bolestech. Plody se podle některých zdrojů osvědčily i při léčbě žaludečních vředů a zevně na léčbu ekzémů a vyrážek.[2] Bobule jsou obvykle sklízeny na jaře nebo po prvním mrazu, a pak použity jen tehdy, když jsou zralé.

Plody obsahují velmi nebezpečné toxické látky: kumariny, které působí jako antikoagulanty a širokou škálu dalších toxických látek.[2] V ČR je kalina obecná považována za jedovatou rostlinu, stejně jako jiné druhy rodu.

Kulturní význam[editovat | editovat zdroj]

Kalina obecná byla ve východní Evropě mimořádně oblíbená, patrně kvůli jasně červeným plodům (v bulharštině se nazývá "červená", v polštině "korálová"). Na Ukrajině a v Rusku se vyskytuje v lidovém umění a výšivkách i v lidových písních. Ukrajinci ji považují za národní symbol.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. J. Dostál (red.), Květena ČSR, str. 1387.
  2. a b Viburnum opulus - kalina obecná [online]. [cit. 2015-02-22]. Dostupné online.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • J. Dostál (red.), Květena ČSR. Praha: Přírodovědecké nakladatelství 1950
  • U. Hecker, Stromy a keře. Praha: REBO 2007. Str. 151

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]