Javorníky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Javorníky
Hřeben Javorníků
Javorníky

Nejvyšší bod1071 m n. m. (Veľký Javorník)
Rozloha229 km²
Střední výška631,6 m n. m.

Nadřazená jednotkaSlovensko-moravské Karpaty
Sousední
jednotky
Bílé Karpaty, Vizovická vrchovina, Hostýnsko-vsetínská hornatina, Turzovská vrchovina, Kysucká vrchovina
Podřazené
jednotky
Pulčínská hornatina, Ráztocká hornatina

StátČesko Česko
Slovensko Slovensko
Vnější Západní Karpaty a Javorníky (c2)
Vnější Západní Karpaty a Javorníky (c2)
Map
PovodíVsetínská Bečva, Váh, Ostravice
Souřadnice
Identifikátory
Kód geomorf. jednotkyIXC-3
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Javorníky jsou pohoří a geomorfologický celek na hranicích Moravy a Slovenska v geomorfologické oblasti Slovensko-moravské Karpaty. Částečně odlesněný členitý hřbet se větví na zalesněné rozsochy. Táhnou se od Lyského průsmyku na jihozápadě po Makovský průsmyk na severovýchodě v délce cca 30 km. Hluboké Papajské sedlo odděluje na jihu hlavní hřeben od izolovaného vrcholu Makyta (923). Na severu je součástí Javorníků skupina Lemešné (950). Geologické složení pohoří je poměrně jednotné, tvoří je flyšové série pískovců, rozlámané na jednotlivé kry.

Příroda

Ve vyšších polohách Javorníků převládají horské smrčiny s občasným výskytem jedle, níže ve svazích se částečně dochovaly původní bukové a jedlobukové lesy. V lesích se vyskytují velké šelmy včetně rysa, vlka a medvěda, které ze Slovenska přecházejí i na Moravu.

Výhled na Moravskoslezské Beskydy
Památník na vrcholu Ztracence

Na českém území jsou Javorníky součástí CHKO Beskydy, na slovenském CHKO Kysuce. Na obou stranách hranice je také celá řada maloplošných chráněných území. Smíšený jedlobukový porost pralesovitého charakteru je chráněn v několika přírodních rezervacíchRazula, Hričovec, Veľký Javorník, Makyta. K nejvýznamnějším chráněným územím na české straně patří Galovské lúky – přírodní rezervace s četným výskytem orchidejí a dalších vzácných druhů rostlin. Na mnoha místech v severovýchodní části pohoří vyvěrají minerální prameny. Některé jsou chráněné jako přírodní památky – např. pramen Vajcovka, pramen U Vojtov, který se vyznačuje nepravidelnými úniky metanu.

Vrcholy

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam vrcholů v Javorníkách.

Nejvyšším vrcholem je slovenský Veľký Javorník (1071 m n. m.), nejvyšší horou moravské části Javorníků je Malý Javorník (1019 m n. m.).

Turistika

Javorníky patří k vyhledávaným turistickým oblastem. Je zde celá řada pěších tras, několik naučných stezek a cyklotrasy pro horská kola. V zimě je hlavní hřebenová trasa s dalekými rozhledy oblíbeným cílem běžkařů. K hlavním střediskům sjezdového lyžování patří Kasárna pod Veľkým Javorníkem, Portáš a Kohútka.

Odkazy

Literatura

Externí odkazy