James Arthur

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
James Arthur v roce 2013

James Andrew Arthur (* 2. března 1988) je britský zpěvák. V 9. sérii soutěže X-Factor vyhrál v roce 2012 první místo. Do povědomí širšího publika vstoupil písní Impossible, která je cover-verzí singlu barbadoské zpěvačky Shontelle a byla vydána jako charitativní single po výhře X-Factoru. Své debutové album nazvané James Arthur vydal v roce 2013 na značce Syco.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pochází z Middlesbrough, kde do svých 2 let žil s matkou Shirley Ashworth, která pochází z Anglie a s otcem Neilem Arthurem, pocházejícím ze Skotska. V jeho 2 letech se jeho rodiče rozvedli, a tak zůstal James sám s matkou a o 2 roky starší sestrou Sian Arthur sám. Chodil na Ings Farm Primary School v Redcar. V 9 letech se se svým nevlastním otcem Ronaldem Raffertym, matkou a Sian přestěhovali do Bahrajn, kde studoval v anglické škole. Po 4 letech se rozešli, Jamesovi bylo 14 let a s matkou, Sian a dalšími dvěma nevlastními sestrami Jasmin a Neve se přestěhovali zpět do Anglie. Nakonec ve studiu pokračoval na Ryehills School. Díky otcovu prvnímu manželství má James ještě staršího nevlastního bratra Neila a díky pozdějšímu manželství s Jacquelin mladší nevlastní sestru Charlotte.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

První sólové album po výhře soutěže X-Factor potom vydal 4. listopadu 2013. Deska nese název James Arthur a pracoval na ní s předními světovými producenty (např. Naughty Boy, Salaam Remi, Emeli Sandé) ve Velké Británii a USA. Prvním singlem se stala nahrávka Impossible, která původně byla jen charitativním singlem pro soutěž X Factor, ale později byla na desku zařazena a zůstává tak jedinou písní na CD, kterou Arthur nenapsal. Druhý single z alba You're Nobody Till Somebody Loves You se umístil na předních příčkách britských hitparád a vyšel 20. října 2013, přičemž videoklip měl premiéru 30. září 2013.

Skladby[editovat | editovat zdroj]

  • Impossible (2012)
  • You´re nobody 'til nobody this loves you (2013)
  • James Arthur (2013)
  • Recovery (2013)
  • Get down (2014)

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu James Arthur (singer) ve Wikimedia Commons