Jídelní lístek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vícejazyčný jídelní lístek

Jídelní lístek (Nápojový lístek) je přehled produktů, které nabízí jídelna, restaurace nebo bufet. Informuje hosty o nabídce a cenách.

Obvykle obsahuje jídelní lístek seznam jídel, nápojů, nebo celých menu. Položky jídelního lístku mohou být rozděleny do skupin (např. bezmasé pokrmy, drůbež, nealkoholické nápoje apod.)

Jídelní lístek je seznam nabízených pokrmů a příloh a nápojů. Svojí formou i obsahem reprezentuje především kuchaře, ale i ostatní zaměstnance včetně podnikatele. Základním požadavkem na jídelní lístek je pestrý výběr pokrmů a příloh, dobrá přehlednost, čitelnost a vkusná úprava. Jídelní lístek usnadňuje nabídku, objednávání, bonování, expedici, zúčtování a slouží i jako kontrolní podklad.

Jídelní lístek je vizitkou každé restaurace. Možností jak své jídelní a nápojové lístky graficky zpracovat je nekonečná řada. Ale je velmi lehké zákazníka odradit. Rozhodně se vyplatí svěřit design jídelního lístku profesionálům. A nejlépe takovým, kteří umí sladit jídelní lístek se stylem celé restaurace. Je velmi působivé, pokud je tento styl jednotný. Některé jídelní lístky mohou být chloubou podniku a zákazník to ocení. Jídelní lístek musí umět prodávat...


Kapitolou sama pro sebe je obsah jídelních lístků. Po šedi komunistických let se restauratéři začali snažit jídelní lístek co nejvíce rozšířit. Avšak tím trpí zákazník, který se často ztrácí a hlavně kvalita kuchyně. Nelze mít totiž obrovské množství čerstvých surovin neustále k dispozici a mražené nebo jinak konzervované suroviny už zdaleka nejsou tak lahodné. Dobré je zvážit obsáhlost nabídky a snažit se raději nabídku častěji obměňovat.

Jídelní lístek je důležitý marketingový nástroj.

Desky pro jídelní a nápojové lístky mohou ladit se stylem restaurace, v takovém případě je zřejmé, že to majitel restaurace myslí vážně a nabízené služby budou na vyšší úrovní než tam, kde dostanete "cár" přeškrtaného papíru se zaschnutou omáčkou... Existuje několik specializovaných firem na výrobu kvalitních a značkových desek pro gastronomii, mezi nejznámější patří například firma Gastro Top Card, jejíž produkty jsou známé po celé Evropě.

Druhy jídelních a nápojových lístků - klasický jídelní lístek, kavárenský lístek, barový lístek, koktejlový lístek, jídelní lístek pro gourmety a zážitkové restaurace, vinná karta, stojánky na stůl, pokojové informace apd.

Správný jídelní lístek - ten, který umí prodávat...

Jídelní a nápojový lístek je vizitkou podniku a marketingovým nástrojem pro podporu prodeje a proto je nutno kromě obsahu věnovat pozornost i vnějšímu vzhledu jídelního lístku a grafickému zpracování!

Denní jídelní lístek (denní menu) – denní vložka, může být polední a večerní, nabízí zejména polévky, hotové pokrmy, zeleninové saláty, deserty a nabídku dne, vkládá se do stálého jídelního lístku nebo jej lze prezentovat samostatně. Stálý jídelní lístek – nabídka pokrmů, které jsou k dispozici po určité časové (sezonní) období - např. 1/4 roku Kavárenský lístek – zpravidla menší formát A4SS nebo A5 Vinárenský lístek - vinná karta nebo vinný lístek Barový lístek, Dětský lístek, Cizojazyčné jídelní lístky - bývají součástí stálého jídelního lístku, Speciální jídelní lístky (dny etnických kuchyní, vepřové hody, rybí dny, chřestové dny apd.) Jídelní lístek vytváří image podniku a zkušený manager věnuje grafické úpravě desek velkou pozornost! Vnější stránka nabídkového lístku (desky pro jídelní lístky) - formát může být jakýkoliv a měl by respektovat styl restaurantu - u stálého lístku klademe důraz na kvalitu materiálu a jeho stálost v provozu - na graficky zajímavých deskách uvedeme logo podniku nejlépe ražbou - nápis "jídelní lístek" nebo podobné označení je zbytečné (je snad na vidličce napsáno "vidlička"?)

Základní pravidla pro vnitřní tisky jídelních lístků - při grafickém zpracování by neměl být opomíjen tzv. ohniskový bod (point focal) tj. místo, které na první pohled upoutá pozornost hosta a jeho využití má význam pro dosažení úspěchů lístku ve vztahu ke zvýšení prodeje - ceny za pokrm by neměly být psány příliš daleko od názvu jídla - používejte správné názvy jídel a jejich popis, nepoužívejte zkratky, host potřebuje získat čtením potřebné informace o pokrmu ( druh masa, způsob úpravy, použité ingredience) Vyloučíte tím zbytečné otázky zákazníků, zkracujete čas objednávky, povzbuzujete zájem zákazníka, usměrňujete jeho chuť a vzbuzujete zvědavost. Cena pokrmu a nápoje je vyjádření hodnoty nebo služby. Pro většinu hostů je významných faktorem při rozhodování při výběru pokrmu nebo nápoje. Dobře stanovená cena by měla zahrnovat veškeré náklady a přiměřený zisk. Současně by měla vyjadřovat vztah mezi nabídkou a poptávkou.