Fitness

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o sportovních aktivitách. O biologickém termínu pojednává článek fitness (biologie).
Posilovací stroje

Jako fitness se označují sportovní aktivity i celkový životní styl mající za cíl všeobecnou tělesnou kondici, celkovou zdatnost, zlepšení držení těla, zlepšení konceptu postavy apod., při současném působení na upevňování zdraví a rozvoj síly. Pro fitness cvičení se používají kromě tradičních činek i různé speciální stroje, trenažery apod., které jsou běžně k dispozici ve fitness centrech. Mimo cvičení pak zájemci zpravidla dodržují určitý dietní režim, případně používají různé doplňky výživy. Ve fitness se taky soutěží v několika různých stylech. Rozdělení soutěžních kategorií fitness: Fitness classic, Fitness bikini, Fitness model, Fitness figura, Ms. Physique

Fitness Classic-Ženy

I. část volná sestava – délka 1.30 – 1.45 min. (50% bodů)
II. část hodnocení postavy ve dvojdílných plavkách (40% bodů)
III. část promenáda ve společenských šatech (10% bodů)

FITNESS CLASSIC

I. kolo: promenáda v libovolných společenských šatech
II. kolo: volná sestava – hodnotí se:
1. showmanship s celkovým uměleckým dojmem
2. základní gymnastické a akrobatické prvky, které musí být předvedené dokonalou
technikou
3. flexibilitu
4. silové prvky (mohou být použité i ze sportovního aerobiku )
5. taneční prvky
6. hudba vytvořená na choreografii z max. 3 skladeb
7. kostým laděný k choreografii
8. délka volné sestavy 1.30 min, max. 1.45 min
Povinné prvky: v sestavě jsou povinné 2 silové prvky a 2 ukázky ohebnosti dle vašeho výběru (každá po dobu 3-5 vteřin). Prvky vybírejte tak, abyste je dokázali předvést bez chyby a lehce. Demonstrace síly by měla být ukázána v dostatečném časovém rozmezí, tak aby rozhodčí opravdu viděli, že na daný prvek máte dostatek síly.
Hodnocení sestav: všechny povinné prvky musí být zakomponovány do sestavy. Silové prvky by měly být pevné a správně provedené, všechny dopady měkké. Vysoká míra energie by měla být zachována v průběhu celé sestavy. Choreografie a přechody by měly být plynulé a nemělo by být znát, že se závodnice připravuje na další prvek. Sestavy by měly být celkově zábavné a zajímavé pro diváky. Závodnice by měly mít kontakt s publikem a zařadit výraz a úsměv během sestavy. Zároveň by měly plně využít celé pódium, hudbu, případné rekvizity či téma sestavy.
III. kolo: porovnávání postav v dvojdílných plavkách, zakázané jsou plavky střihu tanga a g-string, pokožka musí být upravená, natřená soutěžní barvou. Obuv: společenské lodičky nebo boty na podpatku, pózuje se v základních čtvrtobratech s vytáčením, jen mírné napínání svalů.

Ms. Physique, která mimo jiné pomůže do budoucna lépe rozlišit závodnice z Fitness Figure, neboť Ms. Physique bude hodnocená spíše jako „lehčí“ kulturistika, zatímco Fitness Figure bude zaměřená na hodnocení symetrie postavy bez požadavku tak výrazného vyrýsování.Fitness Bikini
Soutěže se může zúčastnit maximálně 12 závodnic, nemusí být registrované v ČSNS. Případný výběr bude proveden na základě vyplněné přihlášky a zaslané fotografie celé postavy v plavkách.
Soutěž bude probíhá dvoukolově.
kolo – porovnávání postavy v plavkách – čtvrtobraty 70% hodnocení
kolo – promenáda v šatech – 30% hodnocení

Fitness Bikini- je nová trendová kategorie, která je určená pro sportovně založené ženy a dívky. Tato kategorie hledí především na tělesné proporce a symetrii závodnice. Celkový dojem by měl působit zdravým tělesným dojmem, přirozeným projevem svalů, které jsou založeny na měkčím základu svalového tonusu. Nejedná se zde tedy o svalový rozvoj, jako je například v kategorii Fitness Figura či Model, kde je záměrem znatelné vyrýsováni svalového tonusu, či obvyklé rozlišení břišních svalů. Prioritou této kategorie je především ženská krása- feminita, vhodná úprava pokožky a vlasů, dále líčení a doplňky, které pohladí oči diváků.

V kategorii fitness bikini se hodnotí:
Krása a feminita:
Celkový přirozený vzhled, projev a dojem na pódiu, sebejisté uvolněné čtvrtobraty, chůze, výběr plavek a celková úprava.
Závodnice by měla vyzařovat fyzickou přitažlivost, měla by být fotogenická, pokožka zdravě opálená, celkový kosmetický vzhled (péče o pleť, vlasy, nehty,…).
Držení těla a celkový dojem – přirozeně ladné působení, sebejistota a šarm.
Symetrie a propozice:
Zde se klade důraz na symetrii celkového dojmu – vyrovnanost protilehlých částí horní a dolní poloviny těla, rukou a nohou. Celé tělo musí působit vyváženým a přirozeným harmonickým dojmem. Obraty a postoje, by měly být modelingového charakteru, uvolněné bez napínání svalstva
Plavky: Dvoudílné bikini plavky. Není zde stanoveno žádná omezení na druh látky či provedeni. Plavky by mely reprezentovat a projevovat smysl pro módu a design (styl).
Vhodná obuv – společenské boty na podpatku, střevíčky, bez platformy!

Fitness Figura

I. část hodnocení symetrie postavy ve dvojdílných plavkách – čtvrtobraty (40% bodů)
II. část promenáda ve společenských šatech (20% bodů)
III. část hodnocení postavy v povinných pózách (40% bodů)
FITNESS FIGURA

I. kolo : hodnocení symetrie postavy v dvojdílných plavkách. Pózuje se ve čtvrtobratech s vytáčením, zakázané jsou plavky střihu tanga, pokožka musí být upravená. Hodnotí se symetrie postavy a vzájemná harmonie jednotlivých svalových skupin s možností mírného vyrýsování, sex apeal. Nejedná se o kulturistiku, velké svalové objemy nebo neadekvátní odvodnění bude posuzováno negativně. Celkový dojem musí být příjemný, s vyzařující energií a silou.

Obuv: lodičky, boty na podpatku.
II. kolo : promenáda v libovolných společenských šatech
III kolo : hodnocení postavy v dvojdílných plavkách v následujících 6 povinných pózách:
dvojitý biceps zpředu – rozevřené prsty, hrudník z boku, triceps z boku, dvojitý biceps zezadu – rozevřené prsty, břišní svalstvo + stehna s rukama za hlavou, uvolněný postoj
Kombinace mezi jednotlivými kategoriemi není možná !

FITNESS MODEL

I. kolo : hodnocení postav v dvojdílných plavkách, pózuje se ve čtvrtobratech, které by měly být vždy nasměrovány na rozhodčí tak, aby byl pro rozhodčí co nejlepší výhled k posouzení fyzické kondice a držení těla a aby závodnice vypadaly co nejsymetričtěji.

Povolené jsou plavky střihu tanga, pokožka musí být upravená.Hodnotí se sportovní postava, symetrie těla a sex apeal. Tato kategorie je určena zejména pro začínající fitnessky a fitness modelky. Obuv: lodičky, boty na podpatku.
II. kolo : promenáda v libovolných společenských šatech
Fitness Classic muži

Soutěž bude probíhá dvoukolově.
kolo – porovnávání postavy v plavkách – čtvrtobraty 40% hodnocení
kolo – volná sestava – 60% hodnocení
V kategorii fitness classic se hodnotí:
Symetrie postavy
Hodnotí se symetrie postavy a vzájemná harmonie jednotlivých svalových skupin s možností mírného vyrýsování. POZOR – nejedná se o kulturistiku, velké svalové objemy nebo neadekvátní odvodnění bude posuzováno negativně. Celkový dojem musí být příjemný, s vyzařující energií a silou.
Volná sestava
1. showmanship s celkovým uměleckým dojmem
2. základní gymnastické, případně akrobatické prvky, které musí být předvedené dokonalou technikou
3. flexibilitu
4. silové prvky (mohou být použité i ze sportovního aerobiku )
5. taneční prvky
6. hudba vytvořená na choreografii z max. 3 skladeb
7. kostým laděný k choreografii
8. délka volné sestavy 1.30 min, max. 1.45 min
Povinné prvky: v sestavě jsou povinné 2 silové prvky a 2 ukázky ohebnosti dle vašeho výběru (každá po dobu 3-5 vteřin). Prvky vybírejte tak, aby jste je dokázaly předvést bez chyby a lehce. Demonstrace síly by měla být ukázána v dostatečném časovém rozmezí, tak aby rozhodčí opravdu viděli, že na daný prvek máte dostatek síly.
Hodnocení sestav: všechny povinné prvky musí být zakomponovány do sestavy. Silové prvky by měly být pevné a správně provedené, všechny dopady měkké. Vysoká míra energie by měla být zachována v průběhu celé sestavy. Choreografie a přechody by měly být plynulé a nemělo by být znát, že se závodník připravuje na další prvek. Sestavy by měly být celkově zábavné a zajímavé pro diváky. Závodník by měl mít kontakt s publikem a zařadit výraz během sestavy. Zároveň by měly plně využít celé pódium, hudbu, případné rekvizity či téma sestavy.

více podrobností můžete najít na http://fitnessclassic.cz  nebo http://kulturistika.rychlesnadno.cz

Související články[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Fitness ve Wikimedia Commons