Fender Jazz Bass

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jazz Bass

Jazz Bass byl druhý model baskytary z dílny Leo Fendera. Baskytara byla poprvé představena v roce 1960 jako „Deluxe Model“, poté byla přejmenována na Jazz Bass, protože Fender cítil, že její krk s upraveným designem oproti Precision Bass, který se znatelněji zužuje a je kulatější, více osloví jazzové muzikanty.

Jazz Bass je osazena dvěma snímači single coil. Má tři potenciometry (na rozdíl od dvou na Fender Precision Bass), dva ovládají hlasitost jednotlivých snímačů, třetí slouží jako tónová clona. Na některých modelech vyráběných po roce 2003 je jeden z potenciometrů vybaven přepínačem označovaným jako „S-1 Switch“, jenž umožňuje přepínání mezi standardním (paralelním) zapojením snímačů a sériovým zapojením. Jsou-li snímače zapojeny sériově, pracují oba jako jeden celek s jedním ovládáním hlasitosti, čímž přibližují zvuk modelu Precision.

Jazz Bass má teplý, hutný zvuk bez přílišného punche slyšitelného u modelu Precission. To jej činí ideálním nástrojem pro hraní prsty místo trsátka. Zvuk bezpražcového Jazz Bassu se stal klasikou v jazz fusion díky basistovi Jaco Pastoriovi. Jazz Bass používají (používali) slavní baskytaristé, jako například John Paul Jones, Noel Redding, John Entwistle, Tim Commerford, D'arcy Wretzky, Flea, Frank Bello, Fedor Frešo, Adam Clayton, John Deacon, Paul McCartney a mnoho dalších.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]