Evropské hnutí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
New logo of the European Movement international since 2012

Evropské hnutí, někdy také Hnutí za Evropu, (anglicky European Movement international, francouzsky Mouvement Européen, německy Europäische Bewegung) je celoevropský svaz organizací a jednotlivců s cílem vytvoření jednotné, federativní Evropy, založené na základních právech, míru, demokracii, svobodě, rovnosti, solidaritě a na spoluúčasti občanů. Hnutí bylo založeno 25. října 1948 a dnes je zastoupena v 41 evropských zemích.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Počátky Hnutí za Evropu sahají do července 1947, kdy se na popud W. Churchilla, D. Sandyse a dalších francouzských a britských organizací, jež měly za cíl uskutečnění myšlenky spojené Evropy, na kongresu Committee for the Co-ordination of the European Movements v Paříži. Kongresu se účastnily La Ligue Européenne de Coopération Economique (LECE), l'Union européenne des Fédéralistes (UEF), l'Union parlementaire européenne (UPE) a britsko-francouzské United European Movements.

Po jednom z dalších setkání v mezidobí, po němž vznikl výbor nazvaný Joint International Committee for European Unity, se konalo zásadní nastavení směru k založení Evropského hnutí, kterého se na konferenci ve dnech 7. až 11. května 1948 v Haagu, za předsednictví W. Churchilla zúčastnilo na 800 zástupců z celé Evropy a pozorovatelů z USA a Kanady. Dalšími účastníky byli například za Německo Konrad Adenauer či Eugen Kogon.[1]

V roce 1990 byla obnovena činnost Evropského hnutí v Československu, která pokračuje i v ČR jako Evropské hnutí v České republice (předsedové Rudolf Battěk, Milan Jirásek, Daniel Kroupa, Edvard Outrata, Zuzana Roithová, Vladimír Špidla, Josef Zieleniec, Jiří Zlatuška).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Franz Knipping: Rom, 25. März 1957 – Die Einigung Europas (Řím, 25. března 1957 – Sjednocování Evropy), s. 45-48, München 2004, ISBN 3-423-30609-2 / Knaurs Handbuch Europa, s. 15-16, ISBN 3-426-77731-2 / Das Abendland will seine Verschweizerung (Západ žádá své pošvýcarštění), FAZ, 12.6.2008

Web[editovat | editovat zdroj]