Eleonora Anglická (1215)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Eleonora Anglická
Příbuzenstvo
otec Jan Bezzemek
matka Isabela z Angoulême
I. manžel Vilém II. Marshall
II. manžel Šimon V. z Montfortu
syn Jindřich z Montfortu
syn Šimon VI. z Montfortu
syn Amaury z Montfortu
syn Guy z Montfortu
dcera Johana
syn Richard z Montfortu
dcera Eleonora z Montfortu

Eleonora Anglická (anglicky Eleanor Plantagenet, francouzsky Aliénor Plantagenêt nebo Aliénor de Leicester, 1215 Gloucester13. dubna 1275 Montargis) byla hraběnkou z Pembroke a z Leicesteru z dynastie Plantagenetů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pečeť hraběnky Eleonory

Eleonora se narodila z manželství anglického krále Jana a jeho druhé ženy Isabely z Angoulême. Již roku 1224 se stala dětskou nevěstou o mnoho let staršího[1] Viléma Marshalla, hraběte z Pembroke. Postarší choť zemřel již roku 1231. Bezdětná Eleonora po manželově skonu složila před canteburským arcibibiskupem Edmundem Richem slib cudnosti.

7. ledna 1238[2] se provdala znovu za Simona z Montfortu, Francouze, kterému se podařilo v Anglii získat hrabství Leicester. K tajnému sňatku přivolil král Jindřich, nevěstin bratr, v obavě před skandálem, který by mohl vzniknout prozrazením vzájemné náklonnosti obou provinilců. Anglická šlechta byla pohoršena sňatkem princezny s cizincem a Richard z Cornwallu ke smíření se skutečností požadoval od Simona 6 tisíc marek. Po sňatku musel Simon k papeži požádat dodatečně o dispenz.

Zpočátku vcelku dobré vztahy krále a hraběte z Montfortu se zkalily po Simonově působení ve funkci králova správce v Gaskoňsku, když se za své skutky musel zpovídat před královskou vyšetřovací komisi. Ta hraběte obvinění z přílišné tvrdosti a útlaku zbavila. Od roku 1254 se Simon začal objevovat mezi šlechtici nesouhlasícími s královou vládou a jeho utrácením až během let zcela přešel do opozice. Spor vygradoval v občanskou válku. Po bitvě u Eveshamu, v níž Simon společně se synem Jindřichem zemřel a Guy se dostal do zajetí, odešla ovdovělá Eleonora do francouzského exilu a uchýlila se do dominikánského kláštera Montargis, kde se stala jeptiškou. Zemřela roku 1275.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.mittelalter-genealogie.de
  2. www.mittelalter-genealogie.de

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]