El Tajín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
prehispánské město El Tajín
Světové dědictví UNESCO
Ruins of El Tajín 2.jpg
Smluvní stát Mexiko Mexiko
El Tajín
Red pog.png
El Tajín
Souřadnice:
Typ kulturní dědictví
Kritérium iii, iv
Odkaz 631 (anglicky)
Oblast Latinská Amerika a Karibik
Zařazení do seznamu
Zařazení 1992 (16. zasedání)

El Tajín je archeologická lokalita z předkolumbovské doby, nacházející se na pobřeží Mexického zálivu v blízkosti města Papantla ve státě Veracruz v Mexiku. Město vzkvétalo od roku 600 do 1200 našeho letopočtu a během této doby byly postaveny četné chrámy, paláce a pyramidy. Okolo roku 1230 bylo opuštěno a částečně pobořeno. Od této doby až do svého znovuobjevení v roce 1785 neměli Evropané tušení o jeho existenci. El Tajín byl pro svůj kulturním význam a architekturu v roce 1992 zařazen mezi kulturní památky světového dědictví UNESCO.

Lokalizace[editovat | editovat zdroj]

El Tajín se nachází severně od přístavního města Veracruz. Nachází se v blízkosti řeky Tecolutla v nízkých horách, které se táhnou mezi mnohem vyšším pohořím Sierra Madre Oriental a pobřežím Mexického zálivu. El Tajín byl okrajovým severovýchodním bodem kulturního prostoru Mezoameriky.

Areál El Tajínu je ohraničen 2 vodními toky (Tlahuanapa Arroyo a Tecolutla). Většina budov jsou na jižním konci, kde je rovinatý povrch. Okolní oblast je porostlá deštným pralesem, panuje zde horké vlhké klima s hurikány, které bývají od června do října. Průměrná roční teplota je 35 °C. Město je také ovlivněno meteorologickým jevem zvaným „viento norte“. Jedná se o studené fronty s větry, které přicházejí v zimním období ze severu a pokračují dolů do Tamaulipas a pobřeží Veracruz.

Jméno[editovat | editovat zdroj]

Když bylo místo vládou znovuobjeveno v roce 1785, bylo známo zdejšímu kmenu Totonac, jejichž předci mohli město postavit jako El Tajín, což údajně znamená „z hromu a blesků“. To je spojeno s jejich vírou, že dvanáct starých bouřkových božstev, známých jako Tajín, stále obývá ruiny. Nicméně řada map je datována od doby dobytí Španělska. Toto jméno se také objevuje v Matricula de Tribos, dochovaných aztéckých záznamech, které se později staly součástí tzv. Codex Mendoza. To může být proto spojeno s dalším totonackým významem pro název El Tajín, „místo neviditelných nebo duchů“.

Dějiny města[editovat | editovat zdroj]

The Pyramid of the Niches před rekonstrukcí (rok 1913)

Chronologické studie El Tajín a blízkých lokalit ukazují, že oblast byla osídlena nejméně od roku 5600 před naším letopočtem, a ukazují, jak se kočovní lovci nakonec stali usedlými rolníky, a vybudovali komplexnější společnost před vznikem města El Tajín. tempo této společenské progrese stala se zrychlo s ohledem na vzestup sousedního civilizace Olmec kolem roku 1150 př. n. l., ačkoli Olmecs nikdyn nedosáhl tak hojného počtu. Není jasné, kdo město postavil. Někteří argumentují ve prospěch kmenů Totonacs a Xapaneca, ale je zde značné množství důkazů, že oblast byla osídlená kmenem Huastec v době, kdy byla založena osada. V 1. století nl byla zahájena monumentální stavba a brzy po a 600 nl, se El Tajín stalo městem. Rychlý vzestup Tajin byl díky své strategické poloze podél staré obchodní cesty Mesoamerican. Je to tok zboží, a to jak vývozu, jako je vanilka tak i dovozu z jiných míst nynějšího Mexika a Střední Ameriky. Z počátku století, byly hojné i předměty z Teotihuacan.

Světové dědictví[editovat | editovat zdroj]

El Tajín bylo zapsáno do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO v roce 1992, protože mělo silný historický význam v architektuře a inženýrství. Jeho architektura je jedinečná ve Střední Americe a vyznačuje se komplikovaně vytesanými reliéfy na sloupech. Pyramida Sedm příběhů je mistrovské dílo antické, mexické a americké architektury, odhaluje astronomický a symbolický význam budov. Město je jedním z nejdůležitějších míst v Mexiku a nejdůležitější ve státě Veracruz.

Hlavní památky[editovat | editovat zdroj]

Vstup a muzeum[editovat | editovat zdroj]

HeadScuptureYTajin.JPG

Vstup do areálu se nachází na jižním konci. Když bylo město zapsáno do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO v roce 1992, byly zde zařízeny kavárny, informační služby, park a správní úřad. Je zde také muzeum. Park je pojmenovaný Parque Takilhsukut a nachází se asi kilometr odsud. Muzeum je rozděleno do dvou částí: uzavřený objekt a zastřešená plocha, kde jsou k vidění úlomky velkých kamenných soch. Uzavřený prostor je pro menší objekty, které byly nalezeny v průběhu let, kdy bylo místo zkoumáno.

Arroyo[editovat | editovat zdroj]

Arroyo

Název Arroyo je odvozen z toho, že tuto část obklopují dva proudy ze tří stran. Tato oblast je jednou z nejstarších částí města, a je více než 8000 m² velká. Je lemována čtyřmi vysokými budovami. Na rozdíl od zbytku města, tyto čtyři budovy jsou jednotné na výšku a téměř symetrické. Pyramidy jsou zde primitivní ve srovnání se zbytkem.

Pyramida Sedm příběhů[editovat | editovat zdroj]

Pyramida Sedm příběhů

Tato pyramida je nazývána více jmény jako El Tajín, Pyramidy Papantla, Pyramida Sedm příběhů a The Pyramid of the Niches. Budova se stala ohniskem zájmu, díky svému neobvyklému designu a dobrému zachování. Je většinou vyrobena z pečlivě řemeslně nařezaných dlaždic, z nichž největší je odhadována na asi osm tun hmotnosti.

Tajin Chico[editovat | editovat zdroj]

Tajin Chico je víceúrovňový komplex. Táhne se na sever-severozápad od starších částí města do kopce. Je to obrovská akropole složená z četných paláců a dalších světských staveb. Je zde poměrně málo chrámů. Jméno vzniklo jelikož měl The Pyramid of the Niches původně stát samostatně, ale přesto patřit k městu.

Budova C[editovat | editovat zdroj]

Budova C

Budova C nebyl chrám, ale jeho funkce není zcela jasná. Nedaleko budovy A a B byly paláce. Je pravděpodobné, že tato budova byla používána pro účely kněží nebo k přijímání návštěv. střecha budovy C je o rozloze více než 150 m2.

Budova B[editovat | editovat zdroj]

Budova B

Budova B byla používána jako rezidence a jako palác. Stejně jako jiné stavby v okolí, jeho střecha je silná deska z cementu a je zde ještě další deska, která odděluje zemi a horních pater. Vchod do budovy z náměstí je rozdělen schodištěm, které vede do pokoje 32 a měří 24 stop (9,8 o 7,3 m). Tento prostor je rozdělen šesti kamennými pilíři z cementu, které podporují patro výše.

Blue Temple[editovat | editovat zdroj]

Budova 3 neboli Modrý chrám má některé vlastnosti, které jej odlišují od ostatních pyramid zde. Kromě šesti laviček na schodišti a v horní části zábradlí, které byly pravděpodobně později doplněny, zde nejsou žádné mezery.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku El Tajín na anglické Wikipedii.

  • Poklady světa – 150 nejvýznamnějších kulturních památek UNESCO, vydavatelství Knižní klub, přeložil Dušan Zbavitel, rok vydání 2004