De Fundamentis Astrologiae Certioribus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
De Fundamentis Astrologiae Certioribus
Přední strana knihy
Přední strana knihy
AutorJohannes Kepler
IlustrátorJohannes Kepler
ZeměČeské království
Jazyklatina
Datum vydání1602
Předchozí a následující dílo
Mysterium Cosmographicum Astronomiae Pars Optica
Některá data mohou pocházet z datové položky.

De Fundamentis Astrologiae Certioribus (česky K pevnějším základům astrologie) je metrologicko-astrologický spis německého astronoma a teologa Johanna Keplera poprvé vydaný v Čechách roku 1602.

Dílko Kepler během svého pobytu v Čechách věnoval šlechtici Petru Voku z Rožmberka, nadšenému podporovateli vědy a kultury.[1] Spis se dělí na celkem 75 tezí. Kepler v něm popisuje, jak podle konstelace sluneční soustavy předpovědět zemské počasí. Domníval se totiž, že Bůh kosmos stvořil podle jednotného a geometricky dokonalého plánu. V češtině kniha elektronicky vyšla v překladu Marie Čamachové roku 2011 na internetovém portálu www.ceskaastrologie.cz.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Věžní muzejíčko Soběslav [online]. Dostupné online. 
  2. KEPLER, Johannes. De Fundamentis Astrologiae Certioribus aneb K pevnějším základům astrologie [online]. Redakce Hana Neumannová; překlad Marie Čamachová, Jiří Nitsche. www.ceskaastrologie.cz, 2011 [cit. 2020-05-28]. Dostupné v archivu. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • KEPLER, Johannes. De Fundamentis Astrologiae Certioribus aneb K pevnějším základům astrologie [online]. Redakce Hana Neumannová; překlad Marie Čamachová, Jiří Nitsche. www.ceskaastrologie.cz, 2011 [cit. 2020-05-28]. Dostupné v archivu.