Dark metal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dark metal
Původ ve stylech Black metal
(Depressive Black Metal)
Doom metal (hlavně atmosférický-Funeral-Doom-Metal a Drone-metal)
Gothic metal
Kulturní pozadí Evropa, začátek 90. let
Typické nástroje Kytara - Baskytara - Bicí - Zpěv -Klávesy
Všeobecná popularita Underground;

Dark metal je řazen mezi extrémní metalové styly. Základními hudebními rysy a páteří se neliší od dnes známých stylů jako je doom metal, gothic metal nebo symphonic metal objevují se zde i prvky psychedelic rocku.

Snad jako první by se dali do tohoto stylu zařadit němečtí Bethlehem v čele se zpěvákem Marco Kehrenem, kteří dali název tomuto hudebnímu stylu svým albem Dark Metal (1994).

Velice dobrou ukázkou tohoto stylu je hudební počin kapely Deinonychus s albem Ark of Thought (1997) (mezi skupinami Bethlehem a Deinonychus je velice úzká provázanost), kde zpěvák vyjadřuje své pocity z tragické ztráty své přítelkyně. Celé album provází velice teskná atmosféra, nářek nad smrtí, výčitky a stále kladenou otázku …proč?.

Předností tohoto stylu jsou klávesy, zastřený nebo naopak uši rvoucí hlas (řev). Střídají se rychlá kytarová sóla s pomalými, bicí hrají stále se dokola opakující rytmus. Obvykle je vyjadřováno cítění zoufalství,celková nevyrovnanost a rozdvojenost osobnosti, melancholie a prudké emoce. Můžeme slyšet ženské vokály, šepot,pláč malých dětí, naříkání nebo různé efekty (kapání vody, kroky aj.). Texty vyjadřují strach, úzkost i veselí, propast, beznaděj, lásku, pokušení. V posluchači celkové hudební pojetí skladeb vyvolá vnitřní chaos, paniku a mrazení.

Interpreti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Alastis interview, metal.de (německy)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]