Antikapitalismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Antikapitalistický plakát vytištěný IWW v roce 1915

Antikapitalismus zahrnuje širokou škálu hnutí, ideologií a postojů, které jsou proti kapitalismu. Antikapitalisté, v přesném slova smyslu, jsou ti, kteří chtějí kompletně nahradit kapitalismus za jiný systém, nicméně existují i názory, které mohou být charakterizovány jako částečný antikapitalismus v tom smyslu, že jen chtějí nahradit nebo zrušit určité aspekty kapitalismu spíše než celý systém. Obecně se dá říci, že antikapitalismus je zpravidla doménou levicových uskupení.

V roce 2009 provedla BBC průzkum ve 27 zemích ze kterého vyplynulo že 23 % lidí souhlasí s tím, že kapitalismus má vážné nedostatky a je třeba jej nahradit, uvedený názor zastávali nejvíce lidé ve Francii, kde se pro nahrazení kapitalismu vyslovilo 43 % lidí.[1]

Významné antikapitalistické ideologie

Marxisté a socialisté považují kapitalistický systém za "vykořisťování člověka člověkem" a považují soukromé vlastnictví za zdroj sociální nerovnosti. Socialismus požaduje vznik kolektivního vlastnictví.

Anarchismus usiluje o zrušení státu, sociální anarchismus, anarchokolektivismus a anarchokomunismus jsou zároveň antikapitalistické, kritizují soukromé vlastnictví a volný trh.

Fašismus má smíšené postoje na kapitalismus, zatímco podporuje soukromé vlastnictví a podnikání, kritizuje volný trh, individualismus, plutokracii, buržoazii, materialismus, laissez-faire politiku a podporuje silné státní zásahy do ekonomie.

Komunismus se hlásí ke znárodnění, se soukromým vlastnictvím a volným trhem ostře nesouhlasí, ekonomie je v komunismu ovládaná státem. Často se v boji proti kapitalismu nezříká násilí.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anti-capitalism na anglické Wikipedii.

  1. ROBBINS, James. Free market flawed, says survey [online]. BBC, 2009-11-9. Dostupné online. (anglicky) 

Související články

Literatura

  • Černá kniha kapitalismu. Říčany u Prahy: Orego, 2000. 559 s. ISBN 80-86117-24-3.