Šidžó

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Šidžó
Šidžó
Japonský císař
Žil v letech 1231-1242
Vláda 1232-1242
Otec císař Go-Horikawa
Matka ?????
Manželka –––––
Potomci –––––
Hrob ?????

Šidžó (17. března 1231 - 10. února 1242) byl v pořadí 87. japonským císařem. Vládl od 26. října 1232 do 10. února 1242. Jeho vlastní jméno bylo Micuhito.

Šidžó byl prvním synem císaře Go-Horikawy. Císařem se stal v roce 1232, když mu byl pouhý jeden rok. Jeho otec odstoupil v jedenáctém roce své vlády. Protože byl císař Šidžó velmi mladý a protože odstoupivší císař Go-Horikawa zemřel pouze o dva roky později, vládu vykonávali jeho příbuzní z matčiny strany Kujó Midžie a Sajondži Kintsune.

Ten ale zemřel již v roce 1234, vládu potom vykonávali jeho příbuzní. Šidžó zemřel při nehodě v roce 1242. Poněvadž byl velmi mladý, neměl žádné manželky a tím pádem i děti.

Kugjó[editovat | editovat zdroj]

Kugjó je obecný název pro velmi malou skupinu nejmocnějších mužů spojených se dvorem japonského císaře v období předmeidžiovské dynastie. Dokonce i během let, kdy byl aktuální vliv dvora mimo zdi paláce minimální, hierarchická organizace přetrvala.

Všeobecně zahrnovala tato elitní skupina v té době pouze tři až čtyři muže. Byli to dědiční členové dvora, jejichž zkušenost a pozadí je mohlo dovést na vrchol jejich životní kariéry. Během Šidžoovy vlády tato špice Daijó-kanu zahrnovala:

Období Šidžóovy vlády[editovat | editovat zdroj]

Jeho vláda se dělí na několik ér:

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Emperor Shijō na anglické Wikipedii.

předchůdce:
Go-Horikawa
Japonský císař v letech 1232-1242 nástupce:
Go-Saga