Šarpej

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Šarpej
Adult sharpei.jpg

Šarpej - hnědé zbarvení

Základní informace
země původu Čína Čína
využití Původní: Hlídač, bojový pes

Dnes: Společník

Tělesná charakteristika
hmotnost 18–29 kg
výška † 44–51 cm
barva všechny barvy kromě bílé
Klasifikace a standard
skupina FCI 2: Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští honáčtí psi
sekce FCI 2: Molossoidní
podsekce FCI 2.1: Typ mastif
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Šarpej (anglicky: Shar pei) je velmi starobylé plemeno psa pocházející z Číny.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Šarpej pochází z Číny, kde byl chován po staletí v naprosté izolaci, proto je skutečně čistokrevný, bez přimíchání jiného plemene. Plemeno šarpejů je nejspíše výsledkem křížení plemen čínských psů s dogovitými. Psy podobného typu můžeme spatřit na soškách z roku 206 př. n. l.[1]. V čínských zápisech klubu "Tradice šarpeje" se uvádí, že místem původu šarpejů je město Dali[2]. Původní využití bylo nejspíše hlídač a bojový pes, dnes se využívá jen jako společník a rodinný pes.

Do roku 1948 byli šarpejové velmi oblíbení hlavně v Číně a Tibetu. Když ale v Číně začal vládnout komunismus, byli zavedeny i vysoké daně za držení psa a lidé byli moc chudí na to, aby si mohli dovolit tyto výdaje. Obliba i populace tohoto plemene značně klesla. Plemeno bylo na pokraji vyhynutí, když chovatel Matgo Lo vyvedl několik psů do Hongkongu a znovu jej obnovil. Tím obnovil plemeno, které je nyní uznáno FCI, AKC, UKC, KCGB ale i jinými organizacemi. První pes, který se dostal do Ameriky měl bohužel vážné potíže se zrakem a i když se to podařilo vyřešit chirurgickým zákrokem, jeho potomci přenesli tento dědičný defekt dále, takže většina dnešních šarpejů má problémy se zrakem[2]. Do Evropy se dostal až v 80. letech 20. století. Oficiální používaná zkratka je SP.

Vzhled plemene[editovat | editovat zdroj]

Šarpej není příliš velký, jeho velikost je 44 až 51 cm. Jeho srst je krátká, kůže je volná, tvoří záhyby a vrásky. Může být černá, červená, zlatá, krémová, modrá, isabell, lila, apricot. Má plochou a širokou mozkovnu, tmavé oči, jazyk s černými skvrnami, které se během života psa mohou rozšířit a zbarvit tak celý jazyk. U krémově zbarvených jedinců může být zabarvení světlé, uši jsou malé, trojúhelníkovitého tvaru, jsou klopené, hřbet je mírně spadající a krátký. Jeho ocas je silný, kulatý, zužuje se do špičky, je vysoko nasazený a přetočený přes hřbet. Končetiny jsou rovné, mají silné kosti. Skus nůžkový.

Shar-Pei - Lučenec (Slovakia).jpg

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli vypadá líně a neohrabaně, je živý, nervózní a neustále v činnosti. Ke své rodině je milý a přátelský. Jeho bojovnost a povaha se projevuje v případě ohrožení nebo proti zlodějům. Má sklony ohánět se, pokud se mu něco nelíbí. Trvá mu delší dobu než něco pochopí a jeho výcvik musí být zvláště lehce pochopitelný. Nikdy v dospělosti nezvládne moc povelů, ale je možné jej vychovat k poslušnosti. Dobrý hlídač. Je dominantní.

Nehodí se příliš k malým dětem nebo k dětem předškolního věku. Je vhodný spíše pro jednoho jedince, který žije sám, protože šarpej si zvykne na jednoho majitele a s ostatními většinou tak dobře nevychází ani je neposlouchá.

Ostatní zvířata má většinou sklony pronásledovat, pokud před ním ale neutíkají, nemá s nimi problém. Kvůli jeho dominantnosti není dobré chovat je společně s jinými psy, protože by mohl vyvolat potyčky.

K cizím je nedůvěřivý, nikdy se jich ale nebojí. Dlouho mu trvá, než si na jiné lidi zvykne, pokud k nim ale nabude důvěry, nezraní je. Na každého nezvaného hosta i kolemjdoucí upozorňuje štěkotem.

Krémově zbarvený Šarpej

Péče[editovat | editovat zdroj]

Péče o srst a kůži[editovat | editovat zdroj]

Srst šarpeje je velmi nenáročná, líná jen velmi málo. Stačí ji občas pročesat kartáčem s jemnými štětinkami. Při vyčesávání je ale dobré celou kůži napnout, aby jste ji vyčesali všude. Jeho kůže je ale velmi náročná na údržbu — musíte ji velmi často mýt šetrným šamponem, pravidelně rozhrnovat vrásky, aby se v nich netvořila plíseň... Šarpej se nehodí pro alergiky právě proto, že je nutné jej často mýt. Péče o kůži musí být velmi šetrná a častá, jinak se ve vráscích mohou dělat plísně.

Pohyb[editovat | editovat zdroj]

Šarpej je sice velmi aktivní a hravý, ale při výběru pohybu si musíte dávat velký pozor. Nesmí to být nic velmi náročného, v žádném případě ve velkém horku, není ani dobré běhat s ním v prachu... Vhodné je brát ho na procházky do parků nebo do města. Plavání ve špinavé vodě také omezte. Výběr pohybu je sice těžký, ale pokud mu jej nedopřejete, může se stát velmi agresivní!

Výcvik a výchova[editovat | editovat zdroj]

Základní výcvik je nutný a měl by ho vést člověk, který má se psy bohaté zkušenosti, protože šarpej chápe velmi pomalu a pokud už povel pochopí, několikrát si rozmyslí, jestli mu to přinese nějaký užitek, pokud ho udělá. Přesto, že si moc povelů nezapamatuje, výchova je důležitá. Při výchově dbejte na čistotné návyky, socializaci a navykněte ho na váš životní styl. Se správnou výchovou se šarpej může stát dobrým společníkem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.psi-plemena.cz/sarpej-shar-pei/
  2. a b FOGLE, Bruce. Velká encyklopedie psů. 6.. vyd. [s.l.] : Slovart, 2006. 409 s. S. 301, 342.