Šarpej

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Šarpej
Adult sharpei.jpg

Šarpej - hnědé zbarvení

Základní informace
země původu Čína Čína
Tělesná charakteristika
hmotnost 18–29 kg
výška † 44–51 cm
barva všechny barvy kromě bílé
Klasifikace a standard
skupina FCI 2: Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští honáčtí psi
sekce FCI 2: Molossoidní
podsekce FCI 2.1: Typ mastif
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Šarpej je plemeno psa pocházející z Číny.

Vzhled plemene[editovat | editovat zdroj]

Šarpej není příliš velký, jeho velikost je 44 až 51 cm. Jeho srst je krátká, kůže je volná, tvoří záhyby a vrásky. Může být černá, červená, zlatá, krémová, modrá, isabell, lila, apricot. Šarpej má plochou a širokou mozkovnu, tmavé oči, jazyk s černými skvrnami, které se během života psa mohou rozšířit a zbarvit tak celý jazyk. U krémově zbarvených jedinců může být zabarvení světlé, uši jsou malé, trojúhelníkovitého tvaru, jsou klopené, hřbet je mírně spadající a krátký. Jeho ocas je silný, kulatý, zužuje se do špičky, je vysoko nasazený a přetočený přes hřbet. Končetiny jsou rovné, mají silné kosti. Skus nůžkový.

Původ, vlastnosti a využití plemene[editovat | editovat zdroj]

Šarpej pochází z Číny, kde byl chován po staletí v naprosté izolaci.[zdroj?] Do Evropy se dostal až v 80. letech minulého století. Je to velmi staré plemeno, jeho předci nejsou známi, psy podobného typu můžeme spatřit na soškách z roku 206 př. n. l..[zdroj?] Původně byl možná psem loveckým a hlídacím. Podle některých záznamů byl i psem bojovým.

Ačkoli vypadá líně a neohrabaně, je živý, nervní a neustále v činnosti. Ke své rodině je milý a přátelský. Jeho bojovnost a povaha se projevuje jen v případě ohrožení. Jeho srst nevyžaduje příliš velkou péči, ale musí se pečlivě pečovat o jeho kůži a záhyby na ní.