Ču Caj-jü

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ču Caj-jü – tanec s vlajkou.

Ču Caj-jü (Čínština: znaky 朱載堉, pinyin Zhū​ Zǎi​yù​; 153619. květen 1611) byl čínský aristokrat, člen dynastie Ming. Věnoval se hudbě a teorii hudby, jako jeden z prvních autorů roku 1584 publikoval práci popisující rovnoměrně temperované ladění.

Narodil se roku 1536 v Čchin-jangu v provincii Che-nan ve vysoce postavené rodině náležející k tehdejší vládnoucí dynastii Ming, v šestém pokolení byl potomkem čtvrtého císaře dynastie Chung-siho. Roku 1593 zdědil titul knížete z Čeng, ale rychle rezignoval ve prospěch svého bratrance. Roku 1606 zaslal deset svých prací z hudební teorie dvoru a císař Wan-li ocenil jeho dílo udělením nového knížecího titulu. Obdržel posmrtné jméno Čeng Tuan-čching Š’-c’.

Psal zejména o teorii hudby a hudební historii, tanci a taneční hudbě. Tři z jeho teoretických prací rozvíjejí myšlenku rovnoměrně temperovaného laděníLü-süe Sin-šuo publikované roku 1584, Lü-lü Ťing-i napsaná v letech 1595/96, publikovaná po roce 1606) a Suan-süe Sin-šuo vydaná roku 1603. Svými spisy se zařadil mezi nejdůležitější čínské hudební historiky.[1]

Také napsal několik pojednání o matematice a kalendáři, nicméně ve snaze o opravu nepřesnosti tehdejšího čínského kalendáře byl neúspěšný.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zhu Zaiyu, Prince of Zheng na anglické Wikipedii.

  1. KUTTNER, Fritz A. Prince Chu Tsai-Yü's Life and Work: A Re-Evaluation of His Contribution to Equal Temperament Theory. Ethnomusicology. květen 1975, roč. 19, čís. 2, s. 163.  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KUTTNER, Fritz A. Prince Chu Tsai-Yü's Life and Work: A Re-Evaluation of His Contribution to Equal Temperament Theory. Ethnomusicology. květen 1975, roč. 19, čís. 2, s. 163–206.