Přeskočit na obsah

Diskuse:Československé legie: Porovnání verzí

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Řádek 68: Řádek 68:


:Stačí se podívat do historie, byly [http://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=%C4%8Ceskoslovensk%C3%A9_legie&diff=7919570&oldid=7909027 odstraněny „automatem“ CommonsDelinker, který z článků odstraňuje fotky, které byly smazány kvůli porušení autorských práv nebo pokud není jasný stav autorských práv nebo licence. —&nbsp;[[Wikipedista:Gumruch|Gumruch]] <sup>([[Diskuse s wikipedistou:Gumruch|disk.]])</sup> 2. 3. 2012, 00:48 (UTC)
:Stačí se podívat do historie, byly [http://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=%C4%8Ceskoslovensk%C3%A9_legie&diff=7919570&oldid=7909027 odstraněny „automatem“ CommonsDelinker, který z článků odstraňuje fotky, které byly smazány kvůli porušení autorských práv nebo pokud není jasný stav autorských práv nebo licence. —&nbsp;[[Wikipedista:Gumruch|Gumruch]] <sup>([[Diskuse s wikipedistou:Gumruch|disk.]])</sup> 2. 3. 2012, 00:48 (UTC)

Děkuju za vysvětlení.([[Speciální:Příspěvky/90.178.31.1|90.178.31.1]] 5. 3. 2012, 20:32 (UTC)).

Verze z 5. 3. 2012, 22:32

ten závěr je poněkud tendenční

"Nelze však zapomínat na to, že Českoslovenští legionáři byli de facto vojenští zběhové a zrádci své vlasti a císaře. Tento fakt však z tendenčních důvodů v období trvání tzv. 1. Československé republiky nebyl vůbec zmiňován.

Nejslavnější generál legií a bojovník proti bolševismu - generál Radola Gajda - založil Národní obec fašistickou."

Zaprvé podle mě nelze považovat u mnoha legionářů R-U za jejich vlast. Naší vlastí byly Čechy, Morava a Slezsko a Rakouský císař František Josef I se nenechal nikdy korunovat českým králem. Němci se vyrovnali s Maďary, s námi ovšem ne. Čeští vojáci na frontě byly z donucení, nikoli z vlastní vůle. Tedy fakt že snad zradili R-U: tato válka nebyla naše a jako taková nehájila naše zájmy. Atentát na následníka trůnu byla pouze záminka, ve skutečnosti se již generálové těšili na válku.

Gajda byl významný legionář, ale váš závěr vyznívá skoro jako by legionáři jako takový měli něco společného s fašismem....

Příště méně emocí!

147.229.197.5 20:03, 20. 2. 2008 (UTC)

Ač nebyl František Josef I. z mnoha důvodů korunován českým králem, byl jím podle dynastického nástupnického principu. Jako takový byl panovníkem všech Čechů, Moravanů a Slezanů a tito měli (a většinou tak i činili) uznávat jeho autoritu. Legionáři jakožto obyvatelé Českých zemí a občané Rakouska - Uherska tak opravdu zradili nejen svého panovníka ale i svou Vlast.

Pokud jde o generála Gajdu, přispěvatel skutečně svůj příspěvek, ač pravdivý, nevhodně formuloval...

Wolfrider 23:14, 29. 3. 2008 (UTC)

Jak vidím, nemůže-li zafungovat z nějakého důvodu MiroslavJosef, pošle za sebe svého syna, pokud rovnou sám nevyužije jeho účet. Nevím, jak se to shoduje s pravidly zde platnými. Mám podezření na obcházení pravidla tří revertů.

Wolfrider 23:14, 29. 3. 2008 (UTC)

Vlastizrada?

Nebyla to vlastizrada, jak to mohla byt vlastizrada když jsme neměli českého krále, českou vládu, uzemí, a ani země české neměli autonomii.... ??? Posledním korunovaným českým králem byl Ferdinand I. Dobrotivý , jenom že tento poslední český král byl více rakousky než český

Legionáři se provinili tím, že se narodili na území Čech, Moravy a Slezska. --d.priecko 4. 1. 2009, 17:01 (UTC)

-Jak jste přišel na to, že jsme neměli krále? Měli jsme pochopitelně krále, byl jím František Josef I. (fakt, že se nenechal korunovat - a měl k tomu své důvody - nic nemění na tom, že byl českým králem), měli jsme zastoupení v říšské radě (Masaryk, Kramář a další). --Vit001 22. 9. 2011, 14:36 (UTC)To co píšete je

V právě končící válce padlo za myšlenku samostatného státu celkem 5 405 legionářů, kdežto za Boha, císaře a vlast v ní zemřelo celkem 90 458 vojáků z čistě českých okresů a 4 767 vojáků z moravských okresů. Existují doklady o tom, že mnozí bojovali statečně a bez donucení.--Vit001 22. 9. 2011, 14:36 (UTC)
Článek v současné podobě nic o vlastizradě ani nenaznačuje, snad s výjimkou formulace „Legionáři byli ... až na výjimky ... vnímáni pozitivně.“
Chápu, že Wikipedie není diskuzním fórem, ale:
  1. František Josef I. byl samozřejmě českým králem, přestože se nenechal korunovat. Je docela zajímavé si nastudovat, proč vlastně korunovaci odkládal.
  2. Češi, Moravané a Slezané byli zastoupeni v Říšské radě. I revolucionář Kerenskij se podivoval, proč čeští vojáci odmítají bojovat za stát, který jim umožňuje volit si poslance.
  3. To, že nějaká vnitřně soudržná část státu nemá autonomii, přece samo o sobě nelze považovat za útlak. Kdyby zítra vypukla válka a část Moravanů či Slezanů by přeběhla na stranu nepřítele, těžko by své jednání mohli obhajovat frázemi o osvobozeneckém boji proti pražské nadvládě :-)
  4. Ferdinand I. Dobrotivý měl podobně jako Karel I. české země ve velké oblibě.
--Joker Island 4. 1. 2009, 20:21 (UTC)

Legionáři & padlí

Dovoluji si kolegy upozornit, že jsem vytvořil tyto dvě šablony: {{Legionář}} a {{Padlý}} a postupně (ne systematicky, spíš náhodně) umisťuji do článků. Jsou tam celkem spolehlivé časové údaje, už mi to pomohlo vyřešit pár „informačních dilemat“. Gumruch 21. 7. 2009, 01:11 (UTC)

Alois Podhajský

Zdá se mi, že wikiodkaz vede na jinou osobu, než je uvedena v tomto článku. Na odkazované adrese je info o generálovi rakousko-uherské a později rakouské armády, známému cvičiteli lipicánských koní (vyhrál, mimochodem, bronz na OH 1936; startoval za Rakousko...), který veškeré své knihy psal německy a žil a zemřel ve Vídni. Že by byl totožný s uváděným generálem a vrchním inspektorem čs. armády??

Mohl by se na tento problém mrknout (popř. doplnit čl. Alois Podhajský) někdo znalý problematiky? Sám o této osobnosti nic nevím a nechce se mi provádět výzkum... --Iaroslavvs 29. 1. 2010, 23:00 (UTC)

Plukovník Alois Podhajsky a podmaršálek (a pozdější čs. důstojník) Alois Podhajský jsou dvě rozdílné osoby...

Důvody pro a proti vstupu do legií?

Imho zcela nevhodná sekce. Neencyklopedické. --Elm 6. 5. 2011, 09:28 (UTC)

Souhlas, evidentní neencyklopedická subjektivní esej. Daleko raději bych v článku viděl např. bitvu na Bajkalu, sebevraždu plk. Švece, zajetí Kolčaka nebo roli gen. Gajdy. --Yopie 6. 5. 2011, 10:08 (UTC)
V pořádku, text je přenesen na stránku Jan Jelínek (legionář), byl bych rád, kdyby se článek o Janu Jelínkovi objevil v sekci související články, to by mohl být jistý kompromis: Související články: Jan Jelínek (legionář). Článek by se měl jistě rozšířit.(Percy31 7. 5. 2011, 11:25 (UTC)).

Zdeněk Čech

Text v článku- v referenci- uvedený jako: Zdeněk Čech: Drsný střed Evropy III – Potlučený lev aneb Od monarchie k republice, Daranus 2006. Kapitola Tož to teda ne… aneb bolševické vzbouření v Železné Rudě, str. 176: „Nálada povstalců se bortí. Svědčí o tom jejich rozdělení do tří proudů – většina je pro lepší organizaci armády a vyloučení bývalých rakouských důstojníků, také jim jde o celkové zlepšení sociálních poměrů, k převratu se nechali strhnout zejména pod vlivem špatného stravování a rakušáckého ducha, který v určitých posádkách existuje. Část jsou nacionalisté, chtějí Masarykovu diktaturu a odstranění byrokracie, ale celkem neuvažují o žádné socializaci. Třetí proud je sice bolševický, chtějí volit důstojníky a sestavit vojenské rady, jinak však mají o revoluci naprosto romantické představy.“ Je příliš podobný webu: http://www.rozhlas.cz/brno/upozornujeme/_zprava/606290 autorem je Libor Vykoupil... Chybí také strana odkud citace pochází. Navíc Zdeněk Čech není věrohodný historický zdroj - jedná se spíše o populární žurnalistiku založenou mnohde na fabulaci (novinářská cena E. E. Kische to více méně dosvědčuje), než věrohodný historický pramen. Jeho dalšími knihami je fotbalová historie atd. (Howard Percy 15. 5. 2011, 11:50 (UTC)).

Editační válka + zamčení

Pro žádost na nástěnce správců byl článek dočasně uzamknut, aby se předešlo eskalaci vzájemného revertování a porušení WP:3RR. Nyní máte možnost a čas si problematickou pasáž s daným kolegou "vyříkat" a vydiskutovat a snad se v onom týdnu podaří dosáhnout konsenzu. Pakliže k tomu dojde dřív, je možno článek dřív odemknout. Problematickou část jsem podrobněji nezkoumal, v československých válečných dějinách zas takový přehled nemám. Případně by bylo vhodné zde uvést důvody proč by daná pasáž v článku býti (ne)měla. --Faigl.ladislav slovačiny 6. 5. 2011, 15:36 (UTC)

Zdvořilý dotaz

Prosím, kam se poděly obrázky z legionářských bojů na Bajkale, jedná se o pět obrázků legionáři zneškodněného ledoborce Bajkal apod., byly hezké a zajímavé. Ty "blenky" místo nich tam nejsou hezké, asi horší, než kdyby tam byla nějaká zajímavost. (Třeba jak můj děda oklamal císaře pána, když mu přísahal věrnost, tak , aby podle všeobecné vojenské cti tehdejších branců byla neplatná, od samého počátku-ale to už je "folklór" C.K. R-U, no a přeběhnout musel, až když ho erár odsoudil k trestu smrti rozstřílením na kůlu mezi frontami, zato, že se zastal kamaráda, ve sporu s "českým" fanatickým důstojníkem, s jehož vnukem jsem na základní škole v Nuslích o 40 let později chodil do třídy, "jsou to paradoxy". Nebo jak mezi ně na Rusi Masaryk přišel a s nimi, prostými vojáky mluvil.). Díky, (90.178.31.1 1. 3. 2012, 23:32 (UTC)).

Stačí se podívat do historie, byly [http://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=%C4%8Ceskoslovensk%C3%A9_legie&diff=7919570&oldid=7909027 odstraněny „automatem“ CommonsDelinker, který z článků odstraňuje fotky, které byly smazány kvůli porušení autorských práv nebo pokud není jasný stav autorských práv nebo licence. — Gumruch (disk.) 2. 3. 2012, 00:48 (UTC)

Děkuju za vysvětlení.(90.178.31.1 5. 3. 2012, 20:32 (UTC)).