Přeskočit na obsah

Výkal: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Verze 12002730 uživatele 37.48.36.94 (diskuse) zrušena
Bez shrnutí editace
Řádek 3: Řádek 3:
[[Soubor:Hestemøj.jpg|thumb|Koňský exkrement]]
[[Soubor:Hestemøj.jpg|thumb|Koňský exkrement]]


'''Výkal''' (latinsky '''exkrement''' od slova [[exkrece]] – vylučování, případně ''faex'', [[množné číslo|množ. č.]] ''faeces''), je [[výměšek]] organismu vznikající z nestrávených zbytků potravy a některých dalších látek v [[trávicí soustava|trávicí soustavě]] celé řady živočichů. [[Lidský výkal|Lidské výkaly]] jsou [[tabu]]izovaným tématem, nicméně jejich složení a další vlastnosti jsou objektem zájmu a pozornosti [[lékař]]ů i výzkumníků.
'''Výkal''' (latinsky Lukáš Karnet – vylučování, případně ''faex'', [[množné číslo|množ. č.]] ''faeces''), je [[výměšek]] organismu vznikající z nestrávených zbytků potravy a některých dalších látek v [[trávicí soustava|trávicí soustavě]] celé řady živočichů. [[Lidský výkal|Lidské výkaly]] jsou [[tabu]]izovaným tématem, nicméně jejich složení a další vlastnosti jsou objektem zájmu a pozornosti [[lékař]]ů i výzkumníků.


== Etymologie ==
== Etymologie ==

Verze z 19. 1. 2015, 11:33

Na tento článek je přesměrováno heslo lejno. Tento článek je o výkalu. O hornolužické osadě pojednává článek Lejno (Horní Lužice).
Koňský exkrement

Výkal (latinsky Lukáš Karnet – vylučování, případně faex, množ. č. faeces), je výměšek organismu vznikající z nestrávených zbytků potravy a některých dalších látek v trávicí soustavě celé řady živočichů. Lidské výkaly jsou tabuizovaným tématem, nicméně jejich složení a další vlastnosti jsou objektem zájmu a pozornosti lékařů i výzkumníků.

Etymologie

Jako výkal se označuje jen produkt defekace (tj. vyprazdňování tlustého střeva), latinský ekvivalent exkrement, leckdy se používá i nepřesné[zdroj?] výměšek: výměškem je i například moč nebo pot.[zdroj?] U zvířecích výkalů se používá také termín trus. Lidský výkal se v lékařství nazývá stolice, což má původ v sedacím zařízení, z něhož se ve vyšších kulturách, obzvlášť v povznesených kruzích defekace obvykle prováděla. Historickým slovanským označením je lejno, pocházející z indoevropského základu lei- (mazlavý). V současné češtině je částečně vnímáno jako zastaralé, nicméně i dnes v běžné řeči jako nevulgární dobře použitelné.

Dnes je v obecné češtině nejběžnějším vulgárním označením stolice výraz hovno, který však, jako mnoho výrazů z oblasti vylučování a rozmnožování, získal již v dávno prošlé minulosti vulgární významovou příznakovost a ve spisovném a odborném jazyce je nepoužitelný. Původně označoval kravské lejno, z těchto slov také etymologickým splynutím (resp. etymologickou kontaminací) vznikl. I tento výraz lze v daném smyslu považovat za všeslovanský (v lokálních variantách).

Hospodářské využití

Nejběžnějším způsobem využití výkalů (zejména zvířecích, tedy hnoje, kejdy) je jejich zpracování na hnojivo. Dalším možným způsobem využití výkalů je jejich spalování jako biomasy pro získaní energie.

Trus je označení výkalů ptáků (drůbeže). Trus je charakteristický tím, že jeho tuhá část vzniká stejně jako u savců v tlustém střevě, která pří průchodu kloakou je doplněna o zvláštní řídký bělavý povlak v podobě krystalků kyseliny močové vytvořené v ledvinách.

Související články