Zwergloch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Zwergloch (též Trpasličí sloj) byla pokusná štola na hrázi rybníka Trpaslík na Smrčenském potoce, u obce Hybrálec, v okrese Jihlava. Speleologický průzkum štoly prováděl ZO ČSS Cunicunulus Jihlava.

Štola se nachází v bývalém starohorském pásmu, která bylo nejdelším žilným pásmem jihlavského rudního revíru a dosahovalo délky až 2,5 km. Doly, nacházející se v tomto pásmu, bývaly zřejmě dost hluboké, jak nám dokládá smlouva o odvodňování dolů z roku 1315, kterou uzavřeli starohorští havíři s Jindřichem Rothärmelem, za což měli platit 2 hřivny stříbra týdně. Zwergloch byl v provozu zřejmě ještě okolo roku 1550.

Ražení štoly probíhalo v nezrudnělé žíle v úpatí rulové skalky. Její celková délka je 16,5 m a výška až 3 m. Ještě v současné době jsou na stropě viditelné stopy po hornickém želízku. Štolu zakočuje rozšířená prostora o délce 6,5 m, šířce 3 m a výšce asi 5 m. Kaverna štoly má zatopené dno, jinak je suchá.

Štoly v okolí[editovat | editovat zdroj]

Zwengerloch není jediným pozůstatkem po dobývání stříbrné rudy, ať už z období středověku nebo při pokusech o obnovení v 16.18. století, na Jihlavsku. Další taková místa můžeme najít v okolí Jihlavy, Starých Hor[1], Hybrálce (např. štoly Einfalt, sv. Alberta či sv. Jana Nepomuckého[2]), na vrchu Rudný[3] a při jeho úpatí, u Bukovna, Pístova, Hruškových Dvorů[4], Helenína, Malého Beranova (např. štola sv. Jiří, doly Boží pomoci[5]), Kosova, Vílance, Sasova, Rančířova (např. Postřibřovací štola[6] a Štola V Ráji[7]) a Třeště. Ojedinělou památkou svého druhu na území bývalého jihlavského rudního revíru jsou stopy po hornickém hrádku u Vyskytné nad Jihlavou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Podzemí v okolí - Pozůstatky dolování ve Starých horách, jihlavskepodzemi.cz
  2. Podzemí v okolí - Štola sv. Jana Nepomuckého, jihlavskepodzemi.cz
  3. Podzemí v okolí - Štola na Rudném (Šacberku), jihlavskepodzemi.cz
  4. Podzemí v okolí - Štola pod Hruškovými Dvory, jihlavskepodzemi.cz
  5. FOTO: Nepřístupná štola sv. Jiří u Malého Beranova, obcasnik.eu
  6. Podzemí v okolí - Postřibřovací štola, jihlavskepodzemi.cz
  7. Podzemí v okolí - Štola V Ráji, jihlavskepodzemi.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]