Zuzana Karasová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zuzana Karasová
Narození 24. října 1954 (65 let)
Bratislava, Slovensko
Povolání spisovatelka
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Zuzana Karasová (* 24. října 1954, Bratislava) je slovenská spisovatelka a historička umění.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Vystudovala a v roce 1984 promovala na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v oboru věda o výtvarném umění. Její specializací byla po dlouhé období architektura devatenáctého století a památková péče. Tomuto tématu zůstala věrná i ve své počáteční publikační činnosti. Později, kdy působila coby lektorka v Slovenské národní galerii, obohatila své odborné zaměření o vizuální umění a hlasový projev. V roce 1999 byla přijata na stejné fakultě, kterou ve svém mládí studovala, na postgraduální studium, jež ale z osobních důvodů nedokončila. Část její rigorózní práce o stavbách a dostavbách věží ovšem roku 2000 otiskl časopis ARS.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

V roce 2003 se rozhodla psát a publikovat výhradně v anglickém jazyce. O dva roky později (2005) vyšla její knižní prvotina Personal Prison Letters or Mooning over the Garden („Soukromé vězeňské listy nebo blouznění o ráji“). Kniha je napsána ve formě nedatovaných dopisů adresovaných autorce z nejmenovaného amerického vězení.

Druhá kniha Zuzany Karasové nazvaná Lucy's Uncommon Companion („Luciin neobvyklý společník“) je román, jehož děj se odehrává koncem 19. století v Anglii. Je tu vykresleno více než deset postav a samotná autorka se účastní děje jako chůva dívky Lucie.

Obě knihy Zuzany Karasové jsou doprovozeny jejími vlastními ilustracemi. Návrhy obálek těchto publikací také pocházejí z autorčiny dílny, neboť ta se kromě psaní věnuje též malbě obrazů a kreslení. Kromě jména Zuzana Karasová používá u svých děl také jméno Zuzana „Q“ Karasová.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zuzana Karasová na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]