Zotero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zotero
Vývojář Center for History and New Media, George Mason University
Aktuální verze 3.0.3 (17. února 2012)
Operační systém multiplatformní
Typ softwaru citační manažer
Licence GPL
Web www.zotero.org

Zotero je svobodný citační manažer, původně v podobě rozšíření do prohlížeče Mozilla Firefox, od verze 3 také jako samostatná aplikace s možností propojení s jinými prohlížeči. Umožňuje ukládat a spravovat dokumenty získané z webových stránek i jiných zdrojů. Z dokumentů jsou automaticky získávány metainformace (o autorech, rozsahu, vydavateli apod.), je možno přidávat také vlastní poznámky a údaje. Tyto metainformace lze poté exportovat jako bibliografické citace, a to v různých formátech (například BibTeX, ISO 690 a citačních šablon Wikipedie). Kromě metainformací umí Zotero uložit automaticky i plné texty článků z plnotextových databází.

Verze 2.0, zveřejněná 18. února 2010, nově obsahuje možnost synchronizace uložených dat mezi více počítači a jejich zálohu na servery Zotera, automatické rozpoznávání metadat souborů PDF, formátování poznámek a další vlastnosti.

Od verze 3.0 je Zotero k dispozici také jako samostatná aplikace, kterou je možné propojit s prohlížeči Google Chrome a Safari.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]