Zotero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zotero
Zotero-5-macOS-Screenshot@2x.png
Vývojář Center for History and New Media, George Mason University
První vydání 23. října 2006
Aktuální verze 3.0.3 (17. února 2012)
Operační systém multiplatformní
Platforma IA-32
webový prohlížeč
Microsoft Word
LibreOffice
x86_64
Typ softwaru citační manažer
Licence GPL
Web www.zotero.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zotero je svobodný citační manažer, původně v podobě rozšíření do prohlížeče Mozilla Firefox, od verze 3 také jako samostatná aplikace s možností propojení s jinými prohlížeči. Umožňuje ukládat a spravovat dokumenty získané z webových stránek i jiných zdrojů. Z dokumentů jsou automaticky získávány metainformace (o autorech, rozsahu, vydavateli apod.), je možno přidávat také vlastní poznámky a údaje. Tyto metainformace lze poté exportovat jako bibliografické citace, a to v různých formátech (například BibTeX, ISO 690 a citačních šablon Wikipedie). Kromě metainformací umí Zotero uložit automaticky i plné texty článků z plnotextových databází.

Verze 2.0, zveřejněná 18. února 2010, nově obsahuje možnost synchronizace uložených dat mezi více počítači a jejich zálohu na servery Zotera, automatické rozpoznávání metadat souborů PDF, formátování poznámek a další vlastnosti.

Od verze 3.0 je Zotero k dispozici také jako samostatná aplikace, kterou je možné propojit s prohlížeči Google Chrome a Safari.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]