Zotero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zotero
Zotero 5.0.png
Vývojář Center for History and New Media, George Mason University
První vydání 23. října 2006
Aktuální verze 3.0.3 (17. února 2012)
Operační systém multiplatformní
Platforma IA-32
webový prohlížeč
Microsoft Word
LibreOffice
x86-64
Typ softwaru citační manažer
Licence GPL
Web www.zotero.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zotero je svobodný citační manažer, původně v podobě rozšíření do prohlížeče Mozilla Firefox, od verze 3 také jako samostatná aplikace s možností propojení s jinými prohlížeči. Umožňuje ukládat a spravovat dokumenty získané z webových stránek i jiných zdrojů. Z dokumentů jsou automaticky získávány metainformace (o autorech, rozsahu, vydavateli apod.), je možno přidávat také vlastní poznámky a údaje. Tyto metainformace lze poté exportovat jako bibliografické citace, a to v různých formátech (například BibTeX, ISO 690 a citačních šablon Wikipedie). Kromě metainformací umí Zotero uložit automaticky i plné texty článků z plnotextových databází.

Verze 2.0, zveřejněná 18. února 2010, nově obsahuje možnost synchronizace uložených dat mezi více počítači a jejich zálohu na servery Zotera, automatické rozpoznávání metadat souborů PDF, formátování poznámek a další vlastnosti.

Od verze 3.0 je Zotero k dispozici také jako samostatná aplikace, kterou je možné propojit s prohlížeči Google Chrome a Safari.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]