Zoltán Brüll

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
MUDr. Zoltán Brüll
Narození 22. června 1905
Lučenec
Úmrtí 14. ledna 1945 (ve věku 39 let)
Alma mater Lékařská fakulta Německé univerzity v Praze
Přírodovědecká fakulta Německé univerzity v Praze
Povolání lékař a horolezec
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Hrob Zoltána Brülla na lučeneckém židovském hřbitově

Zoltán Brüll (22. června 1905 Lučenec14. ledna 1945 Grúnik) byl slovenský horolezec, horský vůdce a lékař, člen STH IAMES.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Za první republiky byl soukromým lékařem v Spišské Nové Vsi. Kvůli židovskému původu musel po vzniku Slovenského státu tohoto povolání roku 1939 zanechat. Krátce dělal pod Tatrami lázeňského lékaře, ale i to mu bylo znemožněno. Začal tedy pracovat jako nosič na chatě svého přítele a častého spolulezce Štefana Zamkovského. Později pracoval jako železniční údržbář. Posléze byl internován v táboře nucených prací, odkud utekl k partyzánům, kteří se pohybovali v oblasti Koprové doliny a utvořili oddíl "Vysoké Tatry". Svůj poslední tatranský výstup uskutečnil 7. listopadu 1944, tedy na výročí VŘSR, když na Kriváni vztyčil navzdory německé okupaci země rudou vlajku. Jako lékař – humanista ošetřil i zajatého zraněného německého vojáka jménem Gerald Schacht. Ten utekl a přivedl německou jednotku. V bunkru pod Kriváněm (Grúnik, pamětní tabule) Zoltán Brüll zahynul spolu se zraněnými, které ošetřoval. Před smrtí ještě si údajně sám obvázal střelnou ránu.

Lezecké výkony[editovat | editovat zdroj]

Vedle Štefana Zamkovského byl jedním z mála slovenských horolezců, kteří se v meziválečných Tatrách mohli výkonnostně srovnávat s plejádou polských horolezců. V kombinaci se svým povoláním byl výborný horský zachránce. Kromě stovek opakovaných výstupů uskutečnil asi 20 prvovýstupů, např. jižní stěnou Ostrého štítu, jihovýchodní stěnou Ostré, jihovýchodním pilířem Pyšného štítu, jihozápadním pilířem Malého Pyšného štítu, a spolu se S. Motykou, J. Sawickim a Š. Zamkovským západní stěnou Lomnického štítu (hodnotná varianta Birkenmajerovy cesty).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zoltán Brüll na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • A. Březen: Tatranské siluety, 2007.
  • E. Hochberger.: Hohe Tatra, Gebirge der Nordslowakei, 1992.
  • I. Dieška a kol.: Horolezectví - Encyklopedie, Sport 1989.
  • Žišková-Moroňová, K. a kolektiv: Dějiny Slovenského národního povstání 1944 - 5. svazek. Bratislava, Nakladatelství Pravda 1985, s.. 54

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]