Přeskočit na obsah

Kôprová dolina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kôprová dolina
Délka11 km

Nadřazená jednotkaVysoké Tatry
Sousední
jednotky
Tichá dolina, Dolina Pięciu Stawów Polskich, Dolina Rybiego Potoku, Mengusovská dolina, Mlynická dolina, Furkotská dolina, Važecká dolina
Podřazené
jednotky
Hlinská dolina, Nefcerská dolina, Kobylia dolina, Temnosmrečinská dolina

SvětadílEvropa
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
PovodíKôprovský potok
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kôprová dolina je údolí nacházející se na jižní, slovenské straně Vysokých Tater na Slovensku. Jedná se o 11 km dlouhé hraniční údolí, která odděluje Vysoké Tatry od Liptovských kop a v širším smyslu od Západních Tater. Nachází se v katastrálním území Štrbské Pleso města Vysoké Tatry v okrese Poprad v Prešovském kraji. Ústí se nachází nedaleko osady Podbanské a rozcestí Tri Studničky.

Hranice údolí[editovat | editovat zdroj]

Je otevřené na jih a stoupá směrem na severovýchod. Na východě ho odděluje hřeben Kriváně až po Ostrou od Važecké doliny, po Furkotský štít od Furkotské doliny, po Furkotskou vežu od Mlynické doliny a po Čubrinu od Hincovy doliny. Na západě ji hřeben Liptovských kop vycházející z Hladkého štítu odděluje od Tiché doliny. Na severu dosahuje až hlavnímu hřebeni Vysokých Tater na polsko-slovenské státní hranici, za níž se nacházejí Dolina Pięciu Stawów Polskich, Dolina Rybiego Potoku, které odděluje z Hrubého štítu na sever vycházející hřeben.

Členění[editovat | editovat zdroj]

Do samotné Kôprové doliny vyúsťuje celá řada menších údolí, hlavní jsou Nefcerka, Hlinská dolina, Temnosmrečinská a Kobylia dolina.

Vodstvo[editovat | editovat zdroj]

Údolí odvodňuje Kôprovský potok, který se nedaleko osady Tichá stéká s Tichým potokem a vytváří řeku Belo. V povodí potoka je situováno několik ples, které jsou všechny v okolních údolích:

Vodopády se také, s výjimkou Kmeťova vodopádu nacházejí v okolních údolích:

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Údolím prochází modrá turistická značka modrá turistická značka z rozcestí Tristudničky na Vyšné Kôprovské sedlo, která pokračuje k Veľkému Hincovu plesu (2:15 h od ústí Hlinské doliny) do Mengusovské doliny. V dolní části se na ni napojují červená turistická značka východní část Tatranské magistrály a zelená turistická značka zelená turistická značka z Horní Tiché. V ústí Hlinské doliny z ní odbočuje zelená turistická značka zelená turistická značka (sedlo Závory 1:35 h) do Tiché doliny a z té po 0:15 h ještě červená turistická značka červená turistická značka k Temnosmrečinským plesům (1:15 h). Pod ústím Nefcerky stávala Mühlmannova chata.

Spor o těžbu dřeva[editovat | editovat zdroj]

V roce 2007 zde vypukl konflikt o těžbu dřeva mezi státem vlastněnou dřevařskou společností a ochránci přírody.[1] Lesníci chtěli dřevo vytěžit, ale dřevařské stroje zastavili aktivisté při blokádě vlastními těly. V červenci 2012 Ministerstvo životního prostředí SR definitivně zakázalo těžbu v Tiché a Koprové dolině a vyhovělo tak ekologickým aktivistům, kteří usilovali o to, aby se polomy obnovovaly přirozenou cestou bez zásahu člověka.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Právníci: těžba v Tiché dolině byla nezákonná. stalo-se.respekt.cz [online]. [cit. 2012-07-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-06-24. 
  2. Ve Vysokých Tatrách skončil dlouholetý spor o těžbu dřeva. Vyhráli ho ochranáři

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Popis túry Kôprovou dolinou k Temnosmrečinským plesům.