Zobonosec kopřivový

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Zobonosec kopřivový

alternativní popis obrázku chybí
Zobonosec kopřivový
Vědecká klasifikace
Říše: Živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: šestinozí (Hexapoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Podtřída: Pterygota
Řád: Motýli (Lepidoptera)
Podřád: Glossata
Čeleď: můrovití (Noctuidae)
Podčeleď: zobonosci (Hypeninae)
Rod: zobonosec (Hypena)
Binomické jméno
Hypena proboscidalis
Linné, 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zobonosec kopřivový (Hypena proboscidalis) je noční motýl z čeledi můrovitých. Je paleartický, rozšířen je téměř po celé Evropě včetně Česka, východní hranicí rozšíření je Japonsko.[1] Jde o velmi hojný druh, [2] vyskytuje se od nížin až po hory (do namořské výšky 1600 m). Obývá lesy jehličnaté, listnaté i smíšené, lužní lesy, břehové porosty podél vodních toků a rybníků, zahrady i parky.[2] [1] Vytváří dvě generace, které se vzájemně překrývají. Dospělci první generace létají od počátku května do srpna, v druhá generaci od srpna do října. Pouze ve vyšších polohách a za nepříznivých podmínek vytváří jen jednu generaci (je monovolitní), kdy dospělci létají června do srpna.[1]

Jde o středně velkou můru s rozpětím křídel 36–40 mm.[1] Na hlavě má dlouhá, dopředu vyčnívající pysková makadla, která připomínají zobák či nos.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d MACEK, Jan; DVOŘÁK, Josef; TRAXLER, Ladislav, aj. Noční motýli II. - Motýli a housenky střední Evropy. Praha : Academia, 2008. ISBN 978-80-200-1667-6. Kapitola Zobonosec kopřivový, s. 41.  
  2. a b REICHHOLF, Josef H.. Motýli. Dobřejovice : REBO Productions CZ, 2004. ISBN 80-7234-310-6. Kapitola Zobonosec kopřivový, s. 88.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]