Zelenohorská pošta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Zelenohorská pošta
Nepomuk 257.jpg
Poloha
Adresa ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zelenohorská pošta je zámeček nad historickým centrem města Nepomuk, cestou k zámku Zelená Hora.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Budova byla postavena v roce 1672 na místě starší usedlosti, zaniklé za třicetileté války, zelenohorským hejtmanem Danielem Františkem Táborským z Hirschfeldu jako rodové sídlo. V letech 1708–1843 zde byla dědičná pošta ležící na trati Vídeň-Cheb. Po požáru v roce 1746 byl dům přestavěn údajně dle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhoffera. Poslední větší stavební úpravy proběhly v režii Vilemíny z Auerspergu v letech 18871888, kdy objekt získal eklektickou fasádu a stal se na sto let sídlem lesního úřadu.

Koncem 80. let 20. století byla zahájena, zcela v intencích doby, necitlivá, nikdy nedokončená, přestavba a následně objekt pozvolna chátral. Od roku 2004 probíhají pozvolné památkové opravy.

Patrová budova s valbovou střechou se vyznačuje zámeckou dvoutraktovou dispozicí s enfiládou. V interiérech jsou zachovány barokní křížové, sférické a valené klenby. Některé místnosti byly restituovány do podoby, kterou měly na konci 19. století.

V rekonstruovaných poštovních stájích se dnes nachází Expozice veteránů, zejména historických motocyklů. Ve vlastní budově zámečku pak nalezneme expozici věnovanou stavebním dějinám města Nepomuku i Zelenohorské pošty včetně několika dobových interiérů a malé galerie.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]