Zeď Jmen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zeď Jmen
Wall of names, Memorial of the Shoah, Paris.jpg
Umístění
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Detail ze Zdi Jmen

Zeď Jmen (francouzsky Le mur des Noms) je pomník v Paříži. Nachází se na nádvoří památníku obětem holokaustu ve čtvrti Marais ve 4. obvodu.

Zeď Jmen tvoří tři zdi z kamenů z Jeruzaléma, na kterých jsou napsána jména 76 000 Židů, včetně 11 000 dětí deportovaných z Francie v rámci nacistického plánu na vyhlazení evropských Židů ve spolupráci s vichistickou vládou.

Většina osob, jejichž jména jsou zde uvedena, byla zavražděna v období 1942-1944 ve vyhlazovacím táboře Auschwitz-Birkenau a zbývající v táborech Sobibor, Majdanek a Kaunas-Reval. Jména obětí jsou uvedena podle roku deportací v abecedním pořadí.

Pomník byl slavnostně otevřen 25. ledna 2005 za přítomnosti prezidenta Jacquese Chiraca. Pro veřejnost byl otevřen o dva dny později, v den 60. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim. Památník vytvořili architekti Jean-Pierre Jouve a François Pin.

Jména dodatečně dohledaných lidí, kteří zemřeli během deportací, jsou vyryta na konec seznamu pod nápisem Les Noms des déportés découverts après l'inscription (Jména deportovaných objevených po zápisu).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mur des Noms na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]