Zach Braff

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zach Braff
Zach Braff v roce 2011
Zach Braff v roce 2011
Narození 6. dubna 1975 (44 let)
South Orange
Alma mater Northwestern University
Northwestern University School of Communication
Politická strana Demokratická strana
Podpis Zach Braff – podpis
Web www.zachbraff.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zachary Israel "Zach" Braff (* 6. dubna 1975 South Orange, USA) je americký herec a režisér. Braff se proslavil především díky oblíbenému televiznímu seriálu Scrubs: Doktůrci z roku 2001, kde hrál hlavní roli doktora Johna J.D. Doriana, za kterou dostal v roce 2005 cenu Emmy.

V roce 2004 proběhl režijní debut Braffa, stal se jím film Garden State, kde se vrátil do svého rodného státu New Jersey, aby tam film natočil. Film byl vyroben za 2 500 000 amerických dolarů a vydělal víc než 35 000 000 dolarů, navíc byl schválen kritiky, takže získal kultovní pokračování. Braff film napsal, režíroval, hrál v něm a sestavil soundtrack. Za svou režijní práci dostal řadu ocenění a za soundtrack získal v roce 2005 i cenu Grammy. V dubnu 2013 Braff oznámil, že zahajuje kampaň na serveru Kickstarter s cílem zvýšit finanční prostředky na natáčení nového filmu s názvem Wish I Was Here.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 6. dubna 1975 v South Orange v New Jersey. Jeho otec, Harold Irwin "Hal" Braff, je právník a profesor sociologie a jeho matka, Anne Brodzinsky (narozená Anne Hutchinson Maynard), pracovala jako klinická psycholožka. Jeho rodiče se během Braffova dětství rozvedli a oba si vzali někoho jiného. Jeden z jeho sourozenců je autor, jeho nevlastní sestrou je Jessica Kirson. Braffův otec se narodil do židovské rodiny a jeho matka - původně protestantka - konvertovala k judaismu ještě dřív, než si vzala jeho otce. Braff vyrůstal v judaismu (měl bar micva v Oheb Shalom Congregation), ovšem prohlásil, že "není zas až takový náboženský chlapík". Díky matčiným předkům z Nové Anglie je Zach vzdálený bratranec politika Mitta Romneyho. Také se přátelí s bývalou členkou skupiny The Fugees Lauryn Hill.

Braff chtěl být filmařem od útlého dětství a popsal to jako životní sen.

Ve věku deseti let mu byla diagnostikována obsedantně-kompulzivní porucha. Jako dítě navštěvoval Stagedoor Manor, performing arts (akademii musických umění) "školící středisko" pro mladé herce a ve věku 10-18 let také Triple Threats. S láskou vzpomíná na čas tam strávený, jaké to bylo, kde vyhrál, získal svou hereckou cenu a dostal první polibek. Stagedoor je také místo, kde se setkal s hercem Joshem Charlesem, který je stále jeho přítelem. Zná se ještě se spoustou dalších absolventů Stagedoor Manor jako je Natalie Portman, Mandy Moore nebo Joshua Radin. Braff navštěvoval Northwestern University School of Communication, kde byl členem bratrstva Phi Kappa Psi Fraternity a absolvoval v roce 1997. Jeho nejlepším přítelem je Donald Faison, který hrál spolu se Zachem v seriálu Scrubs, jeho kamaráda Turka. Od roku 2009 je ve vztahu s Taylor Bagley.

Filmy[editovat | editovat zdroj]

Hraje více v divadlech a v seriálech (jako je např. Město žen), než ve filmech, i když pár si jich na účet připsat může - například Procitnutí v Garden state, který sám napsal i režíroval, jak už bylo řečeno, Poslední polibek, The high cost living, nebo Prodám šéfa, Zn. spěchá. Na rok 2014 chystá nový film Wish I was here.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]