Yes It Is

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Yes It Is je píseň anglické rokenrolové skupiny Beatles z roku 1965. Napsal ji převážně John Lennon, jako autoři jsou však uváděni oba členové tvůrčí dvojice Lennon/McCartney. Píseň vyšla poprvé na B straně singlu Ticket to Ride. Obsahuje jedny z nejobtížnějších tříhlasých vokálů a ukázku raných kytarových efektů, jež předvedl George Harrison.

Skladba[editovat | editovat zdroj]

"Yes It Is" údajně patřila společně s písněmi Run for Your Life, It's Only Love a Dig a Pony k Lennonovým nejméně oblíbeným dílům. V interview, jež v roce 1980 poskytl časopisu Playboy ji popsal jako pokus o předělávku písně This Boy, který nevyšel.[1] Paul McCartney o ní naopak hovořil jako o jedné z řady Johnových povedených písní a prohlásil, že on mu ji „pouze pomohl dokončit“.[2]

Nahrávání[editovat | editovat zdroj]

Během pětihodinového nahrávání ve studiu se skupině povedlo nahrát základní stopu až na počtrnácté,[3] což bylo nejvíc ze všech skladeb, které v roce 1965 nahrála. Nahrávání proběhlo 16. února. Téhož dne Beatles nahráli i Harrisonovu I Need You. Po dokončení rytmického základu nazpívali Lennon, McCartney a Harrison během tří hodin i veškeré vokály. Zpívali je společně naživo.[3][4]

Alba[editovat | editovat zdroj]

Píseň byla zařazena na album Beatles VI a na následující kompilační alba včetně Love Songs, Rarities, Past Masters, vol. One (kde se poprvé objevila ve stereofonní podobě) a na Anthology 2 (v alternativní verzi, jež kombinuje 2. a 14. nahrávku).

Nástrojové obsazení[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SHEFF, David. All We Are Saying: The Last Major Interview with John Lennon and Yoko Ono. New York : St. Martin's Press, 2000. ISBN 0-312-25464-4.  
  2. Help [online]. [cit. 2009-09-23]. (Beatles Interview Database.) Dostupné online.  
  3. a b LEWISOHN, Mark. The Beatles Recording Sessions. New York : Harmony Books, 1988. ISBN 0-517-57066-1.  
  4. MACDONALD, Ian. Revolution in the Head: The Beatles' Records and the Sixties. Second Revised. vyd. London : Pimlico (Rand), 2005. ISBN 1-844-13828-.  

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Yes It Is na anglické Wikipedii.