XB-1

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o časopisu. O filmu pojednává článek Ikarie XB 1.
Zleva: Vlado Ríša (šéfredaktor), Martin Šust (editor), Saša Rusevský (vydavatel) na veletrhu Svět Knihy 2017, Výstaviště Holešovice, Praha
XB-1
Periodicita měsíčník
Země Česká republika
Jazyk čeština
Vydavatel Konektor XB-1 s.r.o.
První vydání 2010
Šéfredaktor Vlado Ríša
Průměrný náklad 15 000[1]
Počet stran 80
Odkazy
ISSN 1804-6606
Web http://www.casopisxb1.cz/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

XB-1 je literární měsíčník, který se věnuje sci-fi, fantasy a hororu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Redakce Ikarie, jejíž vydávání bylo vydavatelem zastaveno v prosinci 2010, se v sestavě Vlado Ríša, Jaroslav Jiran a Martin Šust nechtěla smířit se zrušením časopisu a podařilo se jí najít nového vydavatele. Časopis vydává firma Konektor XB-1. Vzhledem k tomu, že se redakci nepodařilo od původního vydavatele získat původní logo a název, musela si najít nové. V roce 1990 byl původní název časopisu odvozen od českého filmu Ikarie XB-1. Redakce tak využila druhou část názvu filmu a založila časopis XB-1.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Obsah je zhruba následující: jedna třetina zahraniční povídky, jedna třetina povídky domácích autorů a zbytek publicistika (recenze knih a filmů, zajímavé články o spisovatelích, malířích, filmech, knihách a dění v SF vůbec).

Časopis je tištěn černobíle na novinovém papíru, protože redakce si myslí, že XB-1 je v podstatě takovým přechodem mezi časopisem a knihou a jeho čtenáři chtějí především číst.

Vychází vždy pátý den v měsíci, má 80 černobílých stran formátu A4 a čtyři plnobarevné stránky obálky. Vychází v nákladu cca 15 000 kusů a je dostupný jak v České republice, tak i na Slovensku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]