Woody Guthrie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Woodrow Wilson Guthrie

Woody Gutrie plným jménem Woodrow Wilson Guthrie (14. července 1912 - 3. října 1967) byl americký folkový písničkář, lidový muzikant a písmák.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstal v městečku Okemah v Oklahomě. Otec byl mj.obchodníkem s realitami, sestra mu tragicky zemřela, postihl je požár a tornádo. Matka trpěla Huntingtonovou chorobou, tedy těžkou dědičnou nervovou chorobou.

Woody se od 14 let živil různými příležitostnými pracemi, mnohdy fyzicky náročnými. Nejprve se už coby dospívající jinoch naučil hrát na foukací harmoniku, teprve později též na kytaru. Začínal hrát přímo na ulici, muzicíroval prý s každým pouličním muzikantem, kterého kdy v životě potkal. Přebíral mnoho podnětů zejména z americké venkovské hudby (neboli z původní americké country hudby). Vše co v životě viděl, slyšel, poznal a potkal komentoval svými osobitými písničkami. Byl značně levicově orientovaný, měl velmi blízko k americkým odborovým organizacím, v New Yorku psal pro americké komunistické noviny Daily Worker. Občas vystupoval i v rozhlase, zejména v Los Angeles a v Mexiku.

Je považován za jednoho z hlavních zakladatelů amerického folkového hnutí. Za svůj život složil asi 1000 písniček, některé z nich ve spojených státech téměř zlidověly a zpívají se, zejména na americkém venkově, podnes. Řadu svých písniček také nahrál pro folkloristickou sbírku americké Kongresové knihovny ve Washingtonu DC a pro americkou folkloristickou společnost Mosesa Asche Folkways Records.

Zemřel po 12 let trvající těžké nemoci (stejné jako u matky), která jej trvale upoutala na nemocniční lůžko.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]