Přeskočit na obsah

Willy Rizzo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Willy Rizzo
Rodné jménoEros Rizzo
Narození21. října 1922
Neapol
Úmrtí25. února 2013 (ve věku 90 let)
13. obvod
Místo pohřbeníHřbitov Père-Lachaise (od 2013)
Grave of Rizzo
Povolánífotograf, novinář, fotoreportér a designér
Manžel(ka)Elsa Martinelliová (1968–1978)
Dominique Rizzo (1979–2013)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Willy Rizzo (22. října 1928 v Neapoli, Itálie25. února 2013 v Paříži, Francie) byl italský fotograf a designér.[1] Ve Francii byl známý především svými fotografiemi norimberských procesů a svými stylově určujícími návrhy nábytku.

Rizzo začal svou kariéru fotografa v Paříži na počátku čtyřicátých let. Zpočátku pracoval jako fotoreportér pro různé agentury a časopisy. Později fotografoval především módní události a celebrity. Rizzo během své kariéry ztvárnil řadu významných osobností, včetně Marilyn Monroe, Pabla Picassa, Salvadora Dalího, Brigitte Bardotové, Marlene Dietrichové, Coco Chanel nebo Jacka Nicholsona.[2] Později se s hercem spřátelil.

Návrhář

[editovat | editovat zdroj]

V roce 1968 se Willy Rizzo přestěhoval do Říma a tam objevil svou lásku k designu. Nejprve začal navrhovat nábytek pro vlastní potřebu. V té době měl pocit, že skandinávský design není „ani pohodlný, ani dostatečně luxusní“.[3] Brzy se stal známým jako „designér dolce vita “. Rizzo navrhl současný nábytek, který také hladce zapadl do historických prostor. Jedním z jeho prvních klientů byl Igor „Ghighi“ Cassini, který pracoval jako společenský sloupkař pro noviny politika Williama Randolpha Hearsta a je považován za vynálezce slova „jetset“. Brzy poté si Salvador Dalí a Brigitte Bardotová objednávali nábytek od Rizza. V roce 1968 se kvůli vysoké poptávce Rizzo rozhodl založit vlastní společnost. Otevřel si kancelář v Tivoli u Říma, zpočátku s osmi zaměstnanci, a zařídil mimo jiné byty aristokratů v Palazzo Borghese a Palazzo Ruspoli. V době největšího rozmachu pracovalo v Rizzově kanceláři 150 lidí. Za jeho tvůrčí období vzniklo více než 30 kusů nábytku. Eliptický mramorový stůl Willyho Rizza je dnes vystaven v MoMA v New Yorku.

V roce 1978 Willy Rizzo prodal svou společnost a vrátil se k fotografování. "Nikdy jsem nechtěl být obchodník a nudil jsem se," řekl tehdy. Stýskalo se mu po „bohémském životě fotografa“. Rizzo se přestěhoval zpět do Paříže, kde zemřel v roce 2013.

Osobní život

[editovat | editovat zdroj]

Willy Rizzo byl ve vztahu s herečkou Elsou Martinelliovou od roku 1968 do roku 1978. V roce 1979 se oženil s Dominiquou Rizzo. Z manželství vzešly tři děti, Willy junior, Camilla a Gloria.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Willy Rizzo na německé Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]