William Wakefield Baum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Znak kardinála Bauma

William Wakefield kardinál Baum (21. listopadu 1926 Dallas23. července 2015) byl americký římskokatolický kněz, bývalý arcibiskup Washingtonu, kardinál.

Kněz a biskup[editovat | editovat zdroj]

Kněžské svěcení přijal 12. května 1951. Pokračoval ve studiích v Římě, jako kněz působil v Kansas City, byl zde přednášejícím v semináři, notářem biskupského tribunálu, vicekancléřem (1962 až 1965) a kancléřem (1967 až 1970) diecéze.

V únoru 1970 byl jmenovaný biskupem diecéze Springfield-Cape Girardeau (Missouri), biskupské svěcení mu udělil 6. dubna téhož roku arcibiskup St. Louis kardinál John Joseph Carberry. O tři roky později, v březnu 1973 ho papež Pavel VI. jmenoval arcibiskupem ve Washingtonu.

Kardinál[editovat | editovat zdroj]

Při konzistoři 24. května 1976 byl jmenován kardinálem. V březnu 1980 rezignoval na funkci arcibiskupa a věnoval se práci v římské kurii. Papež Jan Pavel II. ho jmenoval prefektem Kongregace pro katolickou výchovu a Velkým kancléřem Papežské univerzity Gregoriana. V dubnu 1990 přešel na funkci hlavního penitenciáře Apoštolské penitenciárie. Po dosažení kanonického věku odešel na odpočinek. V čele Apoštolské penitenciárie ho vystřídal jiný americký kardinál James Francis Stafford.

Při konkláve v dubnu 2005 byl jedním ze tří kardinálů, které do této hodnosti jmenoval ještě papež Pavel VI. (kromě něj to byl Joseph Ratzinger a Jaime Lachica Sin - ten se konkláve vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nezúčastnil).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Prefekt Kongregace pro katolickou výchovu
Předchůdce:
Gabriel-Marie Garrone
1980 - 1990
William Wakefield Baum
Nástupce:
Pio Laghi
Hlavní penitenciář Apoštolské penitenciárie
Předchůdce:
Luigi Dadaglio
1990 - 2001
William Wakefield Baum
Nástupce:
Luigi De Magistris