William Thornton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
William Edgar Thornton
WilliamThornton.jpg
Astronaut NASA
Státní příslušnost Spojené státy americké
Datum narození 14. dubna 1929 (90 let)
Místo narození Faison, Severní Karolína, USA
Čas ve vesmíru 13 dní 1 hodin 18 minut
Kosmonaut od 14. srpna 1967
Mise STS-8, STS-51-B
Znaky misí STS-8 patch.pngSts-51-b-patch.png
Kosmonaut do 31. května 1994
Některá data mohou pocházet z datové položky.

William Edgar Thornton (* 14. dubna 1929 Faison, Severní Karolína, USA)[1], je americký kosmonaut z programu Skylab a letů s raketoplány.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Po základní a střední škole vystudoval univerzitu v Severní Karolíně (University of North Carolina ) a v roce 1952 zde získal titul inženýra fyziky. Pokračoval ve studiu dál a roku 1963 zde obhájil doktorát medicíny. Poté sloužil v americké armádě u letectva a odtud se dostal 2. srpna 1967 do šesté skupiny kosmonautů. Byl jmenován do podpůrných posádek letů Skylab 2, Skylab 3 a Skylab 4. Po ukončení tohoto programu se přeškolil na raketoplány. Oženil se (manželka Jennifer, rozená Fowlerová) a má dvě děti.[2].

Lety do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Koncem léta roku 1983 se stal 127 kosmonautem Země, když na palubě raketoplánu Challenger odstartoval k misi STS-8 na oběžnou dráhu naší planety. Šestidenního letu se zúčastnila tato pětičlenná posádka: velitel Richard Truly, dále pak Daniel Brandenstein, Guion Bluford, Dale Gardner a William Thornton. Startovali z Kennedyho vesmírného střediska na mysu Canaveral a přistání bylo na žádost armády na základně Edwards v Kalifornii v noci kvůli plánovaným vojenským expedicím. V noci také vypustili indickou telekomunikační družici Instat 1B.

Podruhé letěl za necelé dva roky ve stejném raketoplánu k sedmidennímu letu STS-51-B. Velitelem letu byl plk. Robert Overmyer, pilot plk. Frederick Gregory, dalšími v posádce byli dr. William Thornton , dr. Norman Thagard , dr. Don Lind, dr. Lodewijk van den Berg a dr. Taylor Wang. Na oběžnou dráhu sebou vynesli laboratoř Spacelab 3 a několik zvířátek. Start i přistání byly shodné, jako v předešlém letu.

Po skončení letů[editovat | editovat zdroj]

Z týmu kosmonautů NASA odešel 3. května 1994 ve svých 65 letech. Učil pak na texaské univerzitě (University of Texas) v Galvestonu budoucí lékaře, což ostatně zde i na jiných školách dělal s přestávkami i během své kosmonautické kariéry.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-specialisté USA, s. 362. 
  2. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Američtí astronauti pro lety na raketoplánech, s. 456. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]