Richard Truly

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Richard Harrison Truly
Astronaut NASA
Státní příslušnostSpojené státy
Datum narození12. listopadu 1937 (85 let)
Místo narozeníUSA Fayette, Mississippi, USA
Předchozí
zaměstnání
zkušební pilot
Čas ve vesmíru8d 07h 21m
Kosmonaut od1965
MiseSTS-2, STS-8
Znaky misí
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Richard Harrison Truly (* 12. listopadu 1937 ve Fayette, Mississippi, USA)[1] je americký astronaut z programů MOL, Apollo-Sojuz, Skylab a letů s raketoplány a ředitel NASA v letech 1989-1992.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a výcvik[editovat | editovat zdroj]

Po základní a střední škole pokračoval ve studiích. V roce 1959 vystudoval technologický institut v Georgii (Georgia Institute of Technology) a s diplomem leteckého inženýra byl vybrán v roce 1965 pro vojenský program MOL 1. Odtud byl převeden v srpnu roku 1969 mezi astronauty. Byl jmenován do podpůrných posádek letů Skylab 2, Skylab 3, Skylab 4 a do programu Sojuz-Apollo. Po ukončení i tohoto programu se přeškolil na raketoplány. Nejdříve byl záložním pilotem pro první zkušební let. V té době byl fregatním kapitánem. Je ženatý a má tři děti. Používal přezdívku Dick.[2]

Lety do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Poprvé letěl na raketoplánu Columbia v listopadu 1981 a stal se tak 105. kosmonautem Země. Byl to druhý zkušební let STS (Space Transportation System) trvající dva dny. Posádku tvořili dva lidé, velitel plukovník USAF Joseph Engle a pilot námořní kapitán Richard Truly. Odstartovali z kosmodromu Kennedy Space Center na Floridě (mys Canaveral) a přistáli na vojenské základně Edwards v Kalifornii.

Koncem léta roku 1983 na palubě raketoplánu Challenger odstartoval k misi STS-8 na oběžnou dráhu naší planety. Šestidenního letu se zúčastnila tato pětičlenná posádka: velitel Richard Truly, dále pak Daniel Brandenstein, Guion Bluford, Dale Gardner a William Thornton. Na naléhání armády start z mysu Canaveral i přistání na základně Edwards byly přesunuty na noc kvůli plánovaným vojenským expedicím. V noci také vypustili indickou telekomunikační družici Instat 1B.

Po skončení letů[editovat | editovat zdroj]

Ihned po svém druhém letu z NASA odešel do velitelské armádní funkce, po třech letech roku 1986 byl převelen do Washingtonu za NASA. V letech 1989-1992 byl jmenován ředitelem NASA. O rok později se ve svých 56 letech vrátil na univerzitu v Georgii, kde setrval jako ředitel dalších šest let.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta, 1982. Kapitola Kosmonauti-piloti USA, s. 360. 
  2. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Američtí astronauti pro lety na raketoplánech, s. 456. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]