Lodewijk van den Berg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lodewijk van den Berg
Lodewijk van den Berg.jpg
Narození 24. března 1932 (86 let)
Terneuzen
Alma mater Technická univerzita Delft
University of Delaware
Zaměstnavatel NASA
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lodewijk Van den Berg (* 24. března 1932 Sluiskil, Nizozemsko) byl americký astronaut nizozemské národnosti, 167. člověk ve vesmíru

Stručný životopis[editovat | editovat zdroj]

První vysokoškolské studium se zaměřením na chemii absolvoval v rodném Nizozemsku, byla to Technical University v Delftu. Absolvoval ji roku 1961 a poté další školu i zaměstnání absolvoval v USA. Bylo to studium aplikované vědy na University of Delaware, kde dostudoval roku 1975 v titulem doktora PhD. Poté si našel zaměstnání u EG&G Corp. kalifornské Goletě, kde tento vědec zůstal osm let. Roku 1983 vstoupil do NASA, kde se podrobil výcviku astronautů v Houstonu a v roce 1985 absolvoval let do vesmíru. Po návratu z NASA odešel ke společnosti Constellation Technology Corp. v Largo na Floridě. Tady pracoval do roku 2004, tedy svých 72 let.

Let do vesmíru[editovat | editovat zdroj]

Zúčastnil se sedmidenní mise STS-51-B s raketoplánem Challenger na jaře roku 1985. Sedmičlennou posádku tvořili: Robert Overmyer, Frederick D. Gregory, William Thornton, Norman Thagard, Don Lind, Taylor Wang a dr. Van den Berg. Startovali z mysu Canaveral na Floridě. V raketoplánu sebou měli západoněmeckou laboratoř Spacelab 3 a v ní mimo řady přístrojů k vědeckým experimentům také několik zvířat – opičky, krysy. Úspěšný let (dle katalogu COSPAR 1985-034A) byl zakončen přistáním na základně Edwards v Kalifornii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]