William Duddell

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
William Duddell
Narození 1. července 1872
Londýn
Úmrtí 4. listopadu 1917 (ve věku 45 let)
Londýn
Ocenění Hughesova medaile (1912)
člen Královské společnosti
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

William Duddell (1. července 18724. listopadu 1917) byl britský fyzik a elektroinženýr. Mezi jeho vynálezy patří oscilograf s pohyblivou cívkou, termo-ampérmetr a termo-galvanometr.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vzdělával se na soukromých školách ve Velké Británii a Francii a jeho rychlý růst mu pomohl dostat se až ke stipendiím na prestižních školách.

Před tím než Thomas Edison vynalezl žárovku byla v celé Evropě jako pouliční osvětlení používána oblouková lampa, která vytvářela světlo pomocí elektrického oblouku mezi dvěma uhlíkovými hroty. Toto osvětlení bylo energeticky dost neefektivní a produkovalo poměrně špatné světlo a také konstantní slyšitelné hučení. Duddell se na to v roce 1899 zaměřil, aby tento problém vyřešil. Jako výsledek svého výzkumu, jehož prostřednictvím prokázal, že hučení je způsobeno kolísajícím elektrickým proudem, a tak vymyslel hrající obloukovou lampu, která mohla vytvářet hudební tóny pomocí klávesnice, která přerušovala oscilace v obvodu. Byl tak vytvořen jeden z prvních příkladů elektrické hudby a vůbec první, který nevyužíval pro to telefonního systému čili zesilovače a reproduktoru.

Duddell ukázal, pomocí jeho zařízení, hrající obloukovou lampu na londýnském Institutu pro elektrotechnické inženýrství, který měl obloukové lampy na stejném okruhu jako v jiných budovách. Navzdory potenciálu hudby produkované přes síťové osvětlení, nebyl jeho objev uznán ničím větším než novinkou.

Duddell byl uznán členem Královské společnosti (Fellow of the Royal Society) v roce 1913, čtyři roky před jeho předčasnou smrtí.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku William Duddell na anglické Wikipedii.