Will Eisner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Will Eisner
Narození6. března 1917
Brooklyn
Úmrtí3. ledna 2005 (ve věku 87 let)
Fort Lauderdale
Příčina úmrtísrdeční zástava
PseudonymWillis Rensie
Povoláníautor komiksů, komiksový scenárista, spisovatel, scenárista, romanopisec, malíř, vydavatel, kreslíř a ilustrátor
NárodnostŽidé
Alma materDeWitt Clinton High School
Newyorská liga studentů umění
Významná dílaSpirit
A Contract with God
OceněníCena kalamáře (1975)
velká cena obce Angoulême (1975)
Cena Yellow Kid (1986)
Síň slávy Jacka Kirbyho (1987)
Harvey Award for Best Writer (1993)
… více na Wikidatech
PodpisPodpis
Web oficiální stránka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Will Eisner, vlastním jménem William Ervin Eisner (6. března 1917, New York3. ledna 2005, Fort Lauderdale), byl americký kreslíř a karikaturista, zakladatel kresleného seriálu The Spirit (Duch) a autor několika kreslených románů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Sepsal odborná díla Comics and Sequential Art a Graphic Storytelling and Visual Narrative. Pedagogicky působil na School of Visual Arts v New Yorku, kde vyučoval karikaturistiku. Jeho umělecký vývoj odráží vnímání Židů, cizinců a barevných spoluobčanů běžnými Američany. Zpočátku tomuto stereotypnímu vkusu podléhal a zpodobňoval tyto lidi jako směšné figurky. Po roce 1947 opouští tato schémata a začíná se zabývat způsobem, jak změnit názory lidí a proto sleduje i (převážně sociální) důvody odlišného způsobu života společensky marginalizovaných skupin. V komiksovém díle Žid Fagin (česky v nakladatelství Netopejr roku 2007) popisuje fiktivní život této literární postavy z Dickensova díla Oliver Twist a ukazuje marný boj s předsudky společnosti, který nakonec zavedl tuto postavu do role školitele zlodějíčků a vykořisťovatele dětí z tzv. spodiny společnosti.

Na seriálu Duch s ním spolupracoval Gene Bilbrew.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]