Wilhelm Wundt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wilhelm Wundt
Wilhelm Wundt
Wilhelm Wundt
Rodné jméno Wilhelm Maximilian Wundt
Narození 16. srpna 1832
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ1973682
Úmrtí 31. srpna 1920 (ve věku 88 let)
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ560850
Alma mater Eberhard Karls Universität Tübingen
Povolání filosof, psycholog, lékař a člen pedagogického sboru
Zaměstnavatel Univerzita Heidelberg
Ocenění Řád za zásluhy v oblasti umění a věd
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wilhelm Maximilian Wundt (16. srpna 183231. srpna 1920) byl německý lékař, fyziolog, psycholog, systematik a zakladatel vědecké psychologie. Byl 95. nejcitovanějším psychologem ve 20. století.[1]

Byl ovlivněn středoevropskou duchovní atmosférou poloviny 19. století, která navazovala na století předchozí. Leibnizovo pojetí apercepce a Wolffova psychologie připravily půdu ke zvědečtění psychologie. Herbartovo zdůraznění významu matematiky pro psychologii, fyziologické práce J.E. Purkyně a J. Müllera, Weberova experimentace s počitky stejně jako mnohé Helmholtzovy vědecké příspěvky vedly k době, ve které Fechner mohl založit psychofyziku.

Byl to však Wundt v posledních desetiletích 19. století, který se stal hlavním představitelem nové experimentální psychologie s detailními, logickými, systematickými pohledy, aktivní laboratoří a mnoha žáky, kteří založili laboratoře další. Wundtův strukturalismus převzal vedoucí místo po Brentanově, Stumpfově a G.E. Müllerově psychologii, i když vliv uvedené trojice autorů pokračoval.

Historici se v datu vzniku psychologie jako samostatné vědy rozcházejí, jedni považují za stěžejní vydání Wundtova díla Základy fyziologické psychologie roku 1874 a druzí přejmenování Wundtovy lipské laboratoře na Psychologický institut roku 1879.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Haggbloom, S.J.; et al. (2002). "The 100 Most Eminent Psychologists of the 20th Century". Review of General Psychology 6 (2): 139–152