Wikipedie:WikiProjekt Lidská práva/Měsíc lidských práv

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
WikiProjekt Lidská práva Měsíc lidských práv Požadované články Soutěž s Wikipedií
Měsíc lidských práv na Wikipedii
Základní informace
Datum1.6.2023 - 30.6.2023
Trváníměsíc
OrganizátorWikimedia Česká republika

Proč to děláme?[editovat | editovat zdroj]

Cílem Wikiprojektu Měsíc lidských práv na Wikipedii je zajistit, aby měl každý přístup k neutrálním a aktuálním informacím o lidských právech. K takovým informacím, které jsou podloženy fakty a relevantními zdroji. V rámci červnové výzvy chceme upozornit na Wikipedii jako na místo, na kterém lidé často hledají odpovědi na otázky týkající se lidských práv. V průběhu výzvy chceme naučit editovat a psát uživatele Wikipedie se zájmem o lidská práva. Chceme tím získat tak pro Wikipedii nové editory s vhledem do lidskoprávní tematiky. Patříte i Vy mezi ně?

Vyzýváme také zkušené wikipedisty, aby se v červnu tomuto tématu v rámci výzvy věnovali.

Kromě měsíční online výzvy se k nám můžete připojit na některé z připravovaných akcí. Výzva je spojená se soutěží o ceny.

Akce měsíce[editovat | editovat zdroj]

Přijďte na online nebo offline editaton a editujte s námi! Na editační maratonech jsou k dispozici lektorky a lektoři, kteří vám s editací Wikipedie pomohou. Nemusíte mít s psaním Wikipedie žádné předchozí zkušenosti, zvládne to každý.

Jakým tématům se budeme věnovat?[editovat | editovat zdroj]

Ukázka editatonu v Cardiff University
Ukázka editatonu v Cardiff University

Na Wikipedii by nemělo chybět nic, zvláště ne důležité otázky, které hýbou světem. Proto máme v plánu uchopit téma lidských práv v co nejširším pojetí a významu, v souladu s myšlenkou různorodosti a inkluze.

Tematické oblasti:[editovat | editovat zdroj]

Základní lidská práva jsou přisuzována každé lidské bytosti, filozoficky a historicky vycházejí z konceptu přirozeného práva. Informace hrají zásadní roli v problematice zaručení a ochraně lidských práv pro všechny.

Tipy na články[editovat | editovat zdroj]

Pro účely seznamu chybějících nebo nedostatečných článků jsme vytvořili stránku s přehledem požadovaných článků. Můžete se tam inspirovat a budeme moc rádi, když sami přidáte jakékoliv podnětné tipy pro ostatní.

Jak se zapojit do Měsíce lidských práv na Wikipedii?

Měsíc lidských práv na Wikipedii 2022
Nezapomeňte do shrnutí editace napsat hashtag #LidskaPrava

Vyberte si téma, které do výzvy obsahově spadá, vytvořte nový článek, přeložte jej z jiného jazyka nebo rozšiřte nějaký stávající a do shrnutí editace napište #lidskaprava. Výsledky budeme sledovat pomocí nástroje hashtag. Zapojit se můžete i do úsilí o zlepšení lidskoprávních témat nahráním fotky nebo obrázku na Wikimedia Commons. Můžete také přijít na jeden ze dvou editatonů, které v průběhu měsíce pořádáme v Praze a online. Naše lektorky a lektoři vám pomohou tvořit články, i pokud na Wikipedii patříte mezi úplné nováčky. Není to nic těžkého, přijďte mezi nás!

Výsledky podle nástroje Hashtag

Chci do projektu nahrát fotky![editovat | editovat zdroj]

Lidská práva a focení pro projekty Wikimedia, že to nejde dohromady? Ale ano! V poslední době se ve spojitosti s ochranou lidských práv koná mnoho událostí, které můžete fotit a fotky z nich nahrávat na Wikimedia Commons.

Kromě fotografií můžete přidávat i dobové plakáty a jiné grafické materiály (dokonce i videa či zvuky). Nahrajte je na Commons a ke každé fotce/obrázku apod. během uploadu vložte do pole „Další informace“ tento kód: {{Měsíc lidských práv na Wikipedii 2023}}.

Díky tomu je obrázek zařazen do kategorie a my vidíme všechny pohromadě.

Partneři výzvy[editovat | editovat zdroj]

Další odkazy[editovat | editovat zdroj]