Přeskočit na obsah

Wikipedie:WikiProjekt Lidská práva/Výzva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
WikiProjekt Výzva Lidská práva na Wikipedii Soutěžte s námi Požadované články Minulé ročníky
Video z editatonu Lidská práva na Wikipedii pořádaného spolkem Wikimedia Česká republika (YouTube)

Proč to děláme?[editovat | editovat zdroj]

Cílem výzvy Lidská práva na Wikipedii je zajistit, aby měl každý přístup k neutrálním a aktuálním informacím o lidských právech. K takovým informacím, které jsou podloženy fakty a relevantními zdroji. V rámci výzvy upozorňujeme na fakt, že Wikipedie je často primárním místem, kde veřejnost hledá odpovědi na otázky široce se dotýkající lidských práv. V průběhu výzvy učíme editovat a psát uživatele Wikipedie, které téma zajímá. Chceme tak obohatit lidskoprávní obsah Wikipedie a získat nové editory s vhledem do tematiky. Patříte i Vy mezi ně? Akce probíhá pod záštitou zmocněnkyně vlády pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové.

Vyzýváme i zkušené wikipedisty, aby se v rámci výzvy tématu věnovali – soutěžte s námi!

Kromě online výzvy se k nám můžete připojit na některé z připravovaných akcí. Výzva je spojená se soutěží o ceny.

Napište nebo rozšiřte článek Nahrajte fotky

Akce a aktivity[editovat | editovat zdroj]

Přijďte na online nebo offline editaton a editujte s námi. Na editačních maratonech, které obvykle trvají kolem tří hodin, jsou k dispozici lektorky a lektoři, kteří vám s editací Wikipedie pomohou. Nemusíte mít s psaním Wikipedie žádné předchozí zkušenosti, zvládne to každý. Stavit se ale klidně můžete jen na kávu a diskuzi, nemusíte se pouštět do editování.

Editaton Lidská práva na Wikipedii ve spolupráci s Amnesty International[editovat | editovat zdroj]

středa 26. června 2024, 15:00–19:00, Langhans – Kavárna a Centrum Člověka v tísni (Vodičkova 707/37, Praha 1) + online

💻 Přijďte na online nebo offline editaton a editujte s námi. Na editačních maratonech, které obvykle trvají kolem tří hodin, jsou k dispozici lektorky a lektoři, kteří vám s editací Wikipedie pomohou. Nemusíte mít s psaním Wikipedie žádné předchozí zkušenosti, zvládne to každý. Stavit se ale klidně můžete jen na kávu a diskuzi, nemusíte se pouštět do editování.

🗓 Sejdeme se ve středu 26. června 2024 od 15:00 v Kavárně a Centru Člověka v tísni Langhans (Vodičkova 37, Praha 1) nebo online na platformě ZOOM. Drobné občerstvení na místě bude zajištěno. Po přihlášení vám přijde do emailu potvrzení s adresou a také linkem na ZOOM pro online účastníky.

FACEBOOK EVENT PŘIHLAŠOVÁNÍ ZDE

Online workshop pro NNO Jak dostat vaše téma na Wikipedii[editovat | editovat zdroj]

středa 5. června 2024, 15:00–18:00, online

Dívali jste se někdy na heslo o Vaší organizaci na Wikipedii? Četli jste na ní články o tématech, kterými se zabýváte? Zasloužily by si vylepšit nebo rozšířit? Nebo Vám tam naopak zcela chybí? Naučíme Vás, jak to napravit.

Wikipedie patří mezi 10 nejnavštěvovanějších webů v ČR a denně eviduje přes 2 000 000 zobrazení. Je dobré zde mít správné a úplné informace o tom, co děláte, nejen, že se zde zviditelníte, ale zpřístupníte je tak široké veřejnosti.

FACEBOOK EVENT PŘIHLAŠOVÁNÍ ZDE

Na online workshop bude navazovat možnost online konzultací v rámci Wikiporadny zaměřené na lidská práva, a to v termínech:

  • pondělí 10. června 2024, 17:00–19:00
  • pondělí 17. června 2024, 17:00–19:00
  • pondělí 24. června 2024, 17:00–19:00

Exkurze s odborným výkladem – Ďáblický hřbitov jako místo paměti[editovat | editovat zdroj]

Sobota 15. června 2024 od 13:30 hodin[editovat | editovat zdroj]

S historikem, zaměstnancem Vojenského historického ústavu a Wikipedistou Michalem Loučem (Nadkachna). Proč právě toto místo a jaký den si připomínáme 27.6.? Více v rozhovoru na webu Novinky.cz.

Program:

  • 13:30 - Setkání u hlavního vchodu do hřbitova a následná exkurze (nejbližší zastávka MHD: Sídliště ďáblice)
  • 15:30 - Posezení v nedaleké kavárně (Tichá Kavárna, Burešova 1151/12)

FACEBOOK EVENT PŘIHLAŠOVÁNÍ ZDE

Workshopy se školami Lidská práva na Wikipedii a mediální gramotnost[editovat | editovat zdroj]

  • čtvrtek 6. června 2024 – Dvořákovo gymnázium, Kralupy nad Vltavou – v rámci předmětu Mediální výchova
  • pondělí 17. června 2024 – 3. ročník Dne lidských práv na Střední škole informatiky, poštovnictví a finančnictví v Brně – workshop editování Wikipedie vede pedagog a wikipedista Martin Hájek (Mahaj), studenti tvoří hesla z výběru požadovaných článků výzvy.
  • středa 19. června 2024 – workshopy pro žáky 2. stupně na ZŠ Londýnská, Praha

Chcete uspořádat vlastní akci? Napište nám!

Kontakty naleznete zde

Uspořádejte lokální akci ve vaší režii - editaton pro kolegy, seminář pro studenty, veřejný workshop - podporu získáte skrze komunitní minigranty.

Zapojte se do soutěže[editovat | editovat zdroj]

Měsíc lidských práv na Wikipedii 2022
Nezapomeňte do shrnutí editace napsat hashtag #LidskaPrava

Vyberte si téma, které do široké výzvy obsahově spadá, vytvořte nový článek, přeložte jej z jiného jazyka nebo rozšiřte nějaký stávající a do shrnutí editace napište #lidskaprava. Výsledky budeme sledovat pomocí nástroje hashtag. Zapojit se můžete i do úsilí o zlepšení lidskoprávních témat nahráním fotky nebo obrázku na Wikimedia Commons.

Napište nebo rozšiřte článek Nahrajte fotky

Jakým tématům se budeme věnovat?[editovat | editovat zdroj]

Ukázka editatonu v Cardiff University
Ukázka editatonu v Cardiff University

Na Wikipedii by nemělo chybět nic, zvláště ne důležité otázky, které hýbou světem a společností. Proto vnímáme téma lidských práv v co nejširším pojetí a významu, v souladu s myšlenkou různorodosti a inkluze.

Tematické oblasti:[editovat | editovat zdroj]

Základní lidská práva jsou určena zákony, mezinárodními smlouvami i obyčejovým právem, filozoficky a historicky vycházejí z konceptu hypotetického, takzvaného přirozeného práva. Informace hrají zásadní roli v problematice zaručení a ochraně lidských práv pro všechny.

Tipy na články[editovat | editovat zdroj]

Pro účely zmapování chybějících nebo nedostatečných článků jsme vytvořili stránku s přehledem požadovaných článků. Můžete se tam inspirovat a budeme moc rádi, když sami přidáte jakékoliv podnětné tipy pro ostatní.