Sociální rovnost

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Sociální rovnost označuje stav a politický ideál, kdy mají všichni členové určité společnosti ve všech ohledech stejné sociální postavení (status) a tím pádem i rovnocenné příležitosti a možnosti získat bohatství, moc, prestiž nebo uplatňovat svá práva. Obecně tak označuje společnost bez diskriminace a privilegií, v níž je se všemi občany po právní, ale i sociální a ekonomické stránce, nakládáno jako se stejně rovnými, avšak s ohledem na jejich rozdílnosti a potřeby.[1]

Koncepce rovnosti lze dělit na rovnost formální (rovnost de iure, všem stejně) a materiální (reálná rovnost de facto, dle kontextu), rovnost příležitostí a rovnost výsledků.[2] V praxi jsou v závislosti na situaci a cílech uplatňovány všechny zmíněné formy.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SEDLÁČEK, Jan. Rovnost sociální [online]. Sociologická encyklopedie, Sociologický ústav Akademie věd České republiky. Dostupné online. 
  2. ŠPONDROVÁ, Pavla; HEJZLAROVÁ, Eva; WALEK, Czeslaw; ČMOLÍKOVÁ COZLOVÁ, Klára. Metodika hodnocení dopadů na rovnost žen a mužů pro materiály předkládané vládě ČR [online]. Úřad vlády České republiky, 2014. Kapitola Důležité pojmy. Dostupné online. 
  3. GRITZBACH, Jan. Princip rovnosti v právu [online]. Právnická fakulta Masarykovy univerzity, 2015. S. 25–29. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]