Wikipedie:WikiProjekt Lidská práva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
WikiProjekt Lidská práva Měsíc lidských práv Požadované články Seznam účastníků

Lidská práva jsou nedělitelnou součástí současných politických a společenských debat. Jejich ochrana je významným faktorem občanských iniciativ a zápasu o lidskou důstojnost prakticky na celém světě. Práva národů, menšin i jednotlivců jsou v ohrožení. Tuto skutečnost si musíme připomínat zejména v době zesilující agrese despotů, tyranů a konzervativních režimů, které mají tendenci práva žen, sexuálních i národnostních menšin, nebo celých národů pošlapávat a potlačovat. Proto přichází česká Wikipedie s WikiProjektem Lidská práva a výzvou Měsíce lidských práv.

Projekt má za cíl co nejlépe a nejkvalitněji popsat bazální témata a diskurz a fenomény v široké oblasti lidských práv, a to formou zkvalitnění nebo založení nových článků, která se těmto tématům věnují. Věříme, že Wikipedie jako nástroj svobodných a věrohodných informací může sekundárně sloužit k obhajobě lidských práv, důstojnosti a svobody. Wikipedisté z celého světa pracují na tom, aby mohli poskytnout relevantní, ověřené a aktuální informace. Přesvědčit se o tom můžete například na stránce věnované současné Ruské invazi na Ukrajině.

Měsíc lidských práv na Wikipedii[editovat | editovat zdroj]

Na červen letošního roku je připraven první ročník výzvy Měsíc lidských práv na Wikipedii. Ve spolupráci s partnery z lidskoprávní oblasti vzniká několik akcí a aktivit, od editathonů, soutěží, až po diskuse. Zapojte se i Vy do prvního ročníku výzvy a podpořte obsah Wikipedie s tématem lidských práv. Zapojení do výzvy je jednoduché - stačí ve shrnutí editace použít hashtag #lidskaprava2022.

Měsíc lidských práv na Wikipedii (2022)[editovat | editovat zdroj]

První ročník Měsíce lidských práv probíhá v termínu 1. 6. – 30. 6. 2022.

Výběr článků[editovat | editovat zdroj]

Jaké články na Wikipedii v souvislosti s lidskými právy chybí? Které z nich potřebují rozšířit? Kterým chybí zdroje? Odpovědi na tyto otázky přináší samostatná stránka s tipy a doporučeními.

Účastníci[editovat | editovat zdroj]

Účastníci projektu jsou:

Zde je seznam účastnic a účastníků projektu. K účasti na pořádané jednorázové akce Měsíce lidských práv se hlaste prostřednictvím registračních formulářů.

Přidejte se!

Užitečné odkazy[editovat | editovat zdroj]