Přeskočit na obsah

Kulturní práva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Kulturní práva jsou součástí základních lidských práv a svobod, které jsou garantovány v Listině základních práv a svobod.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kultura je významnou součástí udržitelnosti
Kultura je významnou součástí udržitelnosti

Kulturní práva souvisí s oblastmi umění a kultury v nejširším slova smyslu. Hnutí za kulturní práva obhajuje nárok každého člověka mít přístup k umění a kultuře, stejně jako k možnostem kulturního vyžití a uměleckého vyjádření. Za tímto účelem jsou národními státy zřizovány instituce, jako je v České republice například Institut umění nebo Národní informační a poradenské středisko pro kulturu. Ty se věnují mimo jiné otázkám autorského práva v kultuře.[2]

Lidská práva v souvislosti s kulturou a uměním podtrhují zejména otázky lidské důstojnosti, sebeúcty a nediskriminačního přístupu a proto patří do souboru základních práv člověka. Mezi další související témata patří jazyk, kulturní a umělecká produkce, zapojení do kulturního života, kulturní dědictví, práva duševního vlastnictví, práva minorit a jejich přístupu ke kultuře nebo kulturní spravedlnost. Zastánci kulturních práv tvrdí, že přístup ke kultuře a prostor pro umění zvyšuje plnohodnotné zapojení člověka do společnosti. Součástí kulturního dědictví, které podléhá ve většině světových států náležité ochraně, jsou například folklor, lidové tance, lidová řemesla nebo odívání.

Závazné dokumenty[editovat | editovat zdroj]

Zastánci kulturních práv často odkazují zejména na roli kultury ve Všeobecné deklaraci lidských práv a svobod z roku 1948. Pro potřeby ochrany lokální kultury vznikl dokument Agenda 21 neboli Agenda 21 pro kulturu, který definuje roli kultury ve společnosti 21. století. Jedná se o dokument, který definuje agendu Organizace spojených národů v této oblasti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. POSLANECKÁ SNĚMOVNA. Základní listina práv a svobod. www.psp.cz [online]. PSP, 1992-01-01 [cit. 2024-06-29]. Dostupné online. 
  2. NIPOS. Online seminář Autorské právo v praxi kultury. emuzeum.cz [online]. [cit. 2024-06-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]