Přeskočit na obsah

Wikipedie:Tipování milníků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Graf vývoje počtu článků
Zkratka:
  • WP:TM

První článek na české Wikipedii byl vytvořen v roce 2002 a od té doby jejich počet vzrostl až na aktuálních 549 952 článků, přičemž bylo dosaženo několika významných milníků. K podpoření tvůrčí činnosti a na odlehčení od někdy náročné wikipedistické práce bylo vyhlášeno několik neformálních tipovacích soutěží, kdy česká Wikipedie pokoří další milník v počtu článků:

Následující milníky již byly úspěšně pokořeny:

Tuto hazardní hru na české Wikipedii neprovozujeme. Zato ovšem máme tipovací soutěže, kterých se mohou zúčastnit i děti

Soutěž Kdy padne x. článek (dále jen soutěž), kde x je číslo libovolného dosud nedosaženého milníku, je tipovací soutěží na české Wikipedii.

Vyhlášení soutěže (dále jen vyhlášení) může provést libovolný registrovaný wikipedista vytvořením tipovací stránky u příležitosti překročení předchozího milníku stejného řádu, pro větší nebo kulatý milník lze případně vyhlásit soutěž i s větším předstihem. Tipovací stránka může mít jakýkoliv obsah, ale musí mít název podle vzoru Wikipedie:Kdy padne x. článek, kde x je číslo milníku, ke kterému se stránka vztahuje. Standardně se soutěž vyhlašuje pro milníky v řádech 50 000 článků. Wikipedista je poté povinen tuto skutečnost ohlásit na této stránce vložením odkazu na nově vytvořenou tipovací stránku, případně může ještě nalákat širší komunitu přidáním odkazu pod plamennou lípu.

Cílem soutěže (dále jen cíl) je trefit se svým platným tipem co nejblíže k vítězné hodnotě v jedné ze dvou tipovacích kategorií:

  • Chvíle, kdy padne x. článek (dále jen 1. kategorie) a
  • Název, jaký bude x. článek mít (dále jen 2. kategorie).

1. kategorie je založena na tipu, ve kterém dni (případně hodině, minutě, vteřině, atd., pokud se účastník nechce o výhru s nikým dělit) bude na české Wikipedii libovolným buď registrovaným nebo neregistrovaným wikipedistou na české Wikipedii vytvořen v pořadí x. článek od jejího vzniku (dále jen výherní článek). Výherní článek pak nemusí splňovat naprosto žádná kritéria. 2. kategorie je založena na tipu, jaký název tento článek bude mít.

Účastníkem soutěže (dále jen účastník) se může stát každý wikipedista, který má na Wikipedii registrovaný nezablokovaný účet (i globální), od jehož založení uběhlo alespoň 96 hodin (4 dny), a na kterém má alespoň 25 nesmazaných editací v hlavním jmenném prostoru. Pokud wikipedista splňuje tyto podmínky, stává se účastníkem soutěže právě ve chvíli, kdy do tipovací stránky do sekce vyhrazené pro kteroukoliv z kategorií vloží svůj podepsaný tip v termínu mezi vyhlášením a uzavřením soutěže a uloží stránku. Účastník se podle libosti může zúčastnit soutěže v obou kategoriích nebo pouze v jedné. Účastník může mít v každé kategorii pouze jeden tip, který smí v termínu mezi vyhlášením a uzavřením libovolně měnit, případně zcela smazat.

Uzavření soutěže (dále jen uzavření) může provést libovolný registrovaný wikipedista vložením jasné formulace o uzavření soutěže viditelně do úvodu tipovací stránky nejpozději u příležitosti překročení posledního o jeden řád nižšího milníku, po kterém již následuje vyhlášený milník. Standardně se však soutěž uzavírá u příležitosti posledních 20 000 článků zbývajících do dosažení milníku, čili raději 4× dříve než v nejzazším termínu.

Vítězem soutěže (dále jen vítěz) se stává ten účastník, jehož tip v 1. kategorii je co nejblíže skutečné chvíli dosažení vyhlášeného milníku. Účastníkům je dovoleno výsledkům soutěže libovolným způsobem napomáhat, například zakládáním článků nebo navrhováním článků ke smazání. Vítězem 2. kategorie se stává ten účastník, jehož tip ve 2. kategorii je totožný s prvním názvem, pod kterým byl výherní článek vytvořen. Na základě diskuse s vyhlašovatelem lze uznat i drobné nuance. Speciálním vítězem 3. kategorie se stává autor výherního článku, tedy buď registrovaný nebo neregistrovaný wikipedista, který je prvním editorem výherního článku nebo který danou stránku na článek předělal. Podobně jako v kritériu pro výherní článek však vítěz 3. kategorie nemusí ve výherním článku napsat jedinou větu.

Vyhodnocení soutěže (dále jen vyhodnocení) může provést libovolný registrovaný wikipedista vložením jasné informace o vítězi soutěže viditelně do úvodu tipovací stránky, jakmile je vyhlášeného milníku dosaženo. Vyhodnocující wikipedista je povinen k potvrzení výherního článku, chvíle vytvoření výherního článku a vítězů všech kategorií vytvořit snímek obrazovky a přiložit jej k informaci o vítězi. O výsledcích soutěže lze diskutovat na přidružené diskusní stránce nejdéle do překročení prvního o jeden řád nižšího milníku, který následuje po vyhlášeném milníku. Poté bude tipovací stránka archivována.

Samozřejmostí pro všechny vítěze všech kategorií je jejich veřejné vyhlášení na tipovací stránce, ale zároveň se mohou těšit i na několik zajímavých cen. Ostatní wikipedisté pak mohou na tipovací stránce připsat případné vlastní dárky a ceny pro vítěze.

Vítěz 1. kategorie si může dát do svého uživatelského prostoru Řád mistra tipovače 1. kategorie.

Vítěz 2. kategorie si může dát do svého uživatelského prostoru Řád mistra tipovače 2. kategorie.

Vítěz 3. kategorie si může dát do svého uživatelského prostoru Řád tvořitele výherního článku.

Výherní článek dostane na svoji diskusní stránku Ocenění výherního článku.

Menší ceny dostanou v každé kategorii i účastníci na 2. a 3. místě.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: ceny pro vítěze ani jejich finanční ekvivalenty nejsou soudně vymahatelné!

Související články

[editovat | editovat zdroj]