Wikipedie:Žádost o ověření uživatele

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zkratka:
  • WP:ŽOOU
    WP:RFCU

Na této stránce můžete požádat o ověření totožnosti uživatele, který je podezřelý z vlastnictví loutkových účtů nebo jinak splňuje podmínky pro použití rozhraní.

Pravidla


Protože výklad výsledků prověření je obtížný a kvůli ochraně soukromí, je ověřování uživatele až poslední možností pro závažné případy. Zkuste nejdříve jiné metody.

Kód Situace Co dělat
Zřejmá loutka porušující pravidla. Blokovat, vypořádat se bez ověřování.
Zjevný účet „na jedno použití“ porušující pravidla. Blokovat, není třeba ověřování.
A Potřeba informací pro otevřené arbitrážní řízení. Uveďte žádost níže spolu s odkazem na případ a vysvětlením vztahu k případu.
B Vyhýbání se zákazu editace a jiných opatření arbitrážního výboru. Uveďte žádost níže spolu s odkazem na případ.
C Potřeba zjištění IP adresy používané k páchání hromadného vandalismu pod různými účty za účelem jejího blokování. Uveďte žádost níže.
D Trvající porušování pravidla tří revertů s využitím loutkových účtů Uveďte žádost níže s konkrétními diffy na odpovídající nejméně čtyři reverty.
E Volební podvod v probíhajícím hlasování. Uveďte žádost níže s odkazem na hlasování. Případné ověřování je však obvykle odloženo až po ukončení hlasování.
Volební podvod v ukončeném hlasování, který však neměl vliv na výsledek. Není třeba ověřování.
F Volební podvod v ukončeném hlasování, který ovlivnil výsledek. Uveďte žádost níže s odkazem na skončené hlasování.
G Trvající závažné poškozování projektu. Uveďte žádost níže s konkrétními diffy.

Jak na to


  • Oznamte uživatelské jméno nebo IP adresu, kterou podezříváte.
  • Zahrňte důvody pro šetření, včetně jednoho z kódů v tabulce.
  • Podepište svůj požadavek.

Výsledek


  • Výsledek se oznamuje jen povrchně, tak aby nedošlo k zveřejnění osobních údajů; doprovodná data nejsou poskytována. Starší výsledky jsou k dispozici v archivech.

Bylo porušeno vaše právo na soukromí?


Pokud se domníváte, že provedeným ověřením bylo vaše soukromí narušeno v rozporu s pravidly na ochranu osobních údajů, můžete vznést stížnost ke komisi jmenované nadací Wikimedia. Viz meta:Ombudsman commission a wikimedia:Resolution:Ombudsperson checkuser.

Archivy


C+G - "Prasečí účty"[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k dlouhodobému silnému a čím dál častějšímu (v současnosti kromě 18. listopadu každý den) poškozování projektu bych prosil o check těchto účtů za účelem zablokování IP adresy vandala (viz jeho loutky zde):

Zároveň bych prosil kvůli druhu vandalismu o ověření vůči uživateli Toma646.

Předem děkuji za check. Awewewe (diskuse) 20. 11. 2017, 17:02 (CET)

To je téměř jistě stejný vandal jako o kousek výše, blokování nelze/nemá smysl. --Mormegil 20. 11. 2017, 18:15 (CET)
Šlo by patrně vytvořit editační filtr, ty editace vypadají velmi podobně. Otázka je, jestli by si rychle nenašel jiný způsob vandalizace. @Matěj Suchánek, Martin Urbanec: ping. --Vachovec1 (diskuse) 20. 11. 2017, 18:33 (CET)

Už se zase objevil pod tímto účtem. Awewewe (diskuse) 5. 12. 2017, 16:28 (CET)

G - Veselá sráča[editovat | editovat zdroj]

@Jagro, Mormegil: Zdravím, šlo by zablokovat ip vandala? Vizte také [18]. OJJ, Diskuse 2. 12. 2017, 08:55 (CET)

V současné době pouze jeden účet, zbytek no data. Až se něco dalšího objeví, pingněte, teď z toho nelze vyvozovat žádné výsledky k ochraně projektu.--Jagro (diskuse) 5. 12. 2017, 15:27 (CET)
@Jagro: Možná by šlo zkusit prověřit IP adresu 90.178.205.177 (diskusepříspěvkypočítadločlánkyshrnutízablokovánívšechny projekty), jednou totiž editovala článek Jogurt podobným stylem jako výše uvedený vandal a je velice pravděpodobné, že k ní tyto účty patří... Awewewe (diskuse) 6. 12. 2017, 15:31 (CET)
A co že má checkuser s tou IP adresou dělat? --Mormegil 8. 12. 2017, 10:29 (CET)
Prověřit, zda z ní nebyly vytvářeny (či nebyla používána) účty již zmíněného vandala. Ale nemusí to být ta správná IP, vandal mohl vandalizovat i z jiných IP... Awewewe (diskuse) 8. 12. 2017, 15:43 (CET).
Myslím, že Mormegil spíš chtěl vědět, proč by to měl dělat. --Martin Urbanec (diskuse) 8. 12. 2017, 16:19 (CET)
No hlavně nechápu, k čemu to má být dobré. Pokud z ní ty účty vytvářeny nebyly, tak předpokládám, že asi k ničemu. Takže řekněme, že z ní ty účty uvedené účty vytvářeny byly. A co v takovém případě s tím? (Ještě poznamenávám, že v takovém případě by tuhle IP adresu už Jagro znal od chvíle, co ty účty kontroloval.) --Mormegil 8. 12. 2017, 16:40 (CET)