Wikipedie:Žádost o ověření uživatele

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zkratka:
  • WP:ŽOOU
    WP:RFCU

Na této stránce můžete požádat o ověření totožnosti uživatele, který je podezřelý z vlastnictví loutkových účtů nebo jinak splňuje podmínky pro použití rozhraní.

Pravidla


Protože výklad výsledků prověření je obtížný a kvůli ochraně soukromí, je ověřování uživatele až poslední možností pro závažné případy. Zkuste nejdříve jiné metody.

Kód Situace Co dělat
Zřejmá loutka porušující pravidla. Blokovat, vypořádat se bez ověřování.
Zjevný účet „na jedno použití“ porušující pravidla. Blokovat, není třeba ověřování.
A Potřeba informací pro otevřené arbitrážní řízení. Uveďte žádost níže spolu s odkazem na případ a vysvětlením vztahu k případu.
B Vyhýbání se zákazu editace a jiných opatření arbitrážního výboru. Uveďte žádost níže spolu s odkazem na případ.
C Potřeba zjištění IP adresy používané k páchání hromadného vandalismu pod různými účty za účelem jejího blokování. Uveďte žádost níže.
D Trvající porušování pravidla tří revertů s využitím loutkových účtů Uveďte žádost níže s konkrétními diffy na odpovídající nejméně čtyři reverty.
E Volební podvod v probíhajícím hlasování. Uveďte žádost níže s odkazem na hlasování. Případné ověřování je však obvykle odloženo až po ukončení hlasování.
Volební podvod v ukončeném hlasování, který však neměl vliv na výsledek. Není třeba ověřování.
F Volební podvod v ukončeném hlasování, který ovlivnil výsledek. Uveďte žádost níže s odkazem na skončené hlasování.
G Trvající závažné poškozování projektu. Uveďte žádost níže s konkrétními diffy.
H Obcházení zablokování prostřednictvím loutkových účtů Uveďte žádost níže. Zřejmé případy se mohou řešit i bez ověřování, viz výše.

Jak na to


  • Oznamte uživatelské jméno nebo IP adresu, kterou podezříváte.
  • Zahrňte důvody pro šetření, včetně jednoho z kódů v tabulce.
  • Podepište svůj požadavek.

Výsledek


  • Výsledek se oznamuje jen povrchně, tak aby nedošlo k zveřejnění osobních údajů; doprovodná data nejsou poskytována. Starší výsledky jsou k dispozici v archivech.

Bylo porušeno vaše právo na soukromí?


Pokud se domníváte, že provedeným ověřením bylo vaše soukromí narušeno v rozporu s pravidly na ochranu osobních údajů, můžete vznést stížnost ke komisi jmenované nadací Wikimedia. Viz meta:Ombudsman commission a wikimedia:Resolution:Ombudsperson checkuser.

Archivy
Archiv

Archiv žádostí:Ptomes[editovat | editovat zdroj]

Přesunuto z Nástěnky správců: --OJJ, Diskuse 9. 11. 2018, 16:59 (CET)

Porušení WP:OÚ - Tak se nám rozproudila veřejná diskuse na téma homosexuální manželství a přešlo to i na Wikipedii. Náhodně jsem se podíval na historii článku Manželství, jelikož ho mám ve sledovaných a co nevidím. Mnoho editací od uživatele Ptomes (alias Destinero, identita potvrzena zde) ... které odstraňují tytéž texty zde a tytéž zdroje zde, které byly příčinou opatření arbitráže proti uživateli Destinero před cca 9 lety, nezdrojované dodatky podporující LGBT názor zde a odstranění celé zdrojované sekce s pojmenováním druhých wikipedistů za troly ve shrnutí editace zde a to opakovaně zde a zde, čímž dochází nepochybně k osobnímu útoku minimálně Wikipedie:OÚ proti vkladateli takového textu, spíše však po delší době již vůči skupině Wikipedistů. Porovnáním současných verzí článků s jejich historickými verzemi jsem došel k závěru, že v posledních několika týdnech zde byl proveden velký whitewashing článků s homosexuální tématikou, takže bude pravděpodobně potřeba několikero megarevertů s šablonami Dvě verze. Z toho co vidím dovozuji, že editace Destinera alias Ptomese pokračují v tehdejším přístupu k Wikipedii (což byly jak si matně pamatuji např. zákaz homosexuální tématiky, zákaz tapetování diskuse výňatky z pravidel a dalším obsahem, odstraňování zdrojovaných informací bez diskuse a shody v diskusi, osobní útoky nevyjímaje) v podstatě v nezměněné formě vůči době posledních arbitrážních zákazů pro uživatele Destinero, které již nyní vypršely. Nelze opomenout časový souvis s právě probíraným návrhem zákona o potenciálním homosexuálním manželství a tedy patrný aktivistický podtón takových změn článků s homosexuální tématikou, což vnímám spíše jako přiostření tónu. Doporučuji monitorovat a zarazit dřív, než se to vymkne a bude způsobena škoda velkého rozsahu či vypukne WikiMagedon. Aktivní správce upozorňuji předem, že jediné, co zde komentuji jsou editace, opatření, články a změny článků. Děkuji.--Dee (diskuse) 9. 11. 2018, 16:08 (CET)

Možná někomu postačí duck test, ale pro formu připomínám, že někdejší účet Ptomes, u nějž kdysi došlo k tomu potvrzování identity, byl následně 17. 4. 2015 přejmenován na Ptomes~cswiki, asi v rámci uzurpace účtu. Současný uživatelský účet Ptomes s ním není totožný. --Bazi (diskuse) 9. 11. 2018, 16:15 (CET)
Toš to sem nevěděl. V tom případě je možné se zeptat i Checkusera, v současné chvíli k tomu ale nemám důvod. Možná správci ano. Nicméně ducktest je podle mého od prvního pohledu pozitivní... tedy účet se nechová jako nováček a podle mého by by se nemělo k tomuto účtu přistupovat jako k účtu nováčka.--Dee (diskuse) 9. 11. 2018, 16:52 (CET)

Konec přesunuté části --Martin Urbanec (diskuse) 9. 11. 2018, 17:45 (CET)

Bez výsledkuBez výsledku Bez výsledku. Destinero ani Ptomes~cswiki v poslední době needitovali, není s čím kontrolovat. --Martin Urbanec (diskuse) 9. 11. 2018, 17:45 (CET)

A co Ducktest?--Dee (diskuse) 10. 11. 2018, 09:55 (CET)
Ten asi není věcí checkuserů, může ho provést zkušený správce v případě, že by s jeho pomocí měl co posuzovat. Jenže skutečností je, že proti Destinerovi není aktuálně platné žádné opatření. Váš někdejší vyostřený spor byl oboustranný, takže pokud ho nechcete opakovat, asi bych doporučil poučit se z předchozích nezdarů a pokud možno nepřispívat vlastním dílem k hrocení situace (včetně asi zbytných konfrontací). Správci si po upozornění snad záležitosti všimli a zvládnou ji monitorovat, jak bylo požadováno. --Bazi (diskuse) 10. 11. 2018, 11:01 (CET)

Ověření loutky[editovat | editovat zdroj]

Mám podezření, že HanzMaj (diskusepříspěvkypočítadločlánkyshrnutízablokovánívšechny projekty) je loutka wikipedisty Asevnex (diskusepříspěvkypočítadločlánkyshrnutízablokovánívšechny projekty). Jedná se o to, že Asevnex založil heslo Škola online, které bylo smazáno a nyní ho v mizerné kvalitě opětovně založil HanzMaj. Nynější článek pak editovali oba uživatelé, což by bylo asi už přes čáru, pokud by se prokázalo že se opravdu jedná o jednoho člověka.-- Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel MIGORMCZ (diskusepříspěvkybloky) 5. 1. 2019, 18:54‎ (CEST)

Symbol oppose vote.svg Zamítnuto.@MIGORMCZ: Nevidím důvod k zásahu do soukromí dotčených. Loutkové (alternativní) účty nejsou zakázány samy o sobě, zakázáno je pouze jejich zneužívání k obcházení pravidel. Jaké pravidlo by mělo být dotčenými editacemi porušeno? --Martin Urbanec (diskuse) 5. 1. 2019, 21:31 (CET)
Převzato z Wikipedie:Loutkový účet: 12. Editace článku či diskuse jednou osobou z více účtů: Je zakázáno editovat tentýž článek nebo tutéž diskusní stránku jednou osobou z více účtů během krátkého časového období, pokud je tím vytvářen dojem, že jde o editace více uživatelů.--MIGORMCZ (diskuse) 5. 1. 2019, 23:05 (CET)
@MIGORMCZ: Ačkoliv jsem se o to pokoušel, Wikipedie:Loutkový účet není přijatým pravidlem, ale toliko návrhem. I kdyby ale odkazovaná stránka pravidlem byla, vyvolávají editace na té stránce záměrně dojem, že jde o editace více lidí? Podle mě ne. --Martin Urbanec (diskuse) 6. 1. 2019, 00:04 (CET)

B - Chrliči[editovat | editovat zdroj]

Speciální:Příspěvky/89.233.144.211, Speciální:Příspěvky/46.13.13.138 a Speciální:Příspěvky/Stillff nápadně stejný styl jako loutky zablokovaného Fanouška kopané: zamodřování biografických odkazů v článcích o státech formou neozdrojovaných pahýlků publikovaných v pětiminutových intervalech.--Hnetubud (diskuse) 8. 2. 2019, 22:37 (CET)

NepotvrzenoNepotvrzeno Nepotvrzeno. Aktivita je sice velmi podobná, ale dle CheckUser účty mezi sebou nepropojím. --Martin Urbanec (diskuse) 9. 2. 2019, 16:42 (CET)
Děkuji za zprávu. To jsem se asi radši neměl vůbec ptát, vědomí neodhalitelnosti takovou činnost jenom povzbudí.--Hnetubud (diskuse) 10. 2. 2019, 20:31 (CET)
Což neznamená, že by nebylo možné ty účty blokovat pomocí ducktestu. --Martin Urbanec (diskuse) 10. 2. 2019, 20:41 (CET)

H - AIGrant[editovat | editovat zdroj]

Poprosil bych o ověření účtu AIGrant (diskusepříspěvkypočítadločlánkyshrnutízablokovánívšechny projekty) a JeKEj (diskusepříspěvkypočítadločlánkyshrnutízablokovánívšechny projekty), kvůli podezřelé účastni na hlasování zde. Podobný charakter obou uživatelských účtů vystihuje ŠJů zde. Mám silné podezření že uživatel JeKEj je loutka AIGrant. S pozdravem --Khamul1 (diskuse) 14. 2. 2019, 11:47 (CET)

Má to ověřování dnes opodstatnění, když v DoSu zdůrazňujeme, že „toto není hlasování, ale diskuse“? --ŠJů (diskuse) 14. 2. 2019, 15:48 (CET)
PotvrzenoPotvrzeno Potvrzeno. Jednoznačně. @ŠJů: Vzhledem k tomu, že správce OJJ účet AIGrant zablokoval, tak má, aby se zjistilo, zda nedochází k obcházení zablokování. Vytváření (byť chabé) iluze nezávislé podpory výsledku Ponechat je přinejmenším neetické, a proti návrhu pravidla o loutkových účtech. --Martin Urbanec (diskuse) 14. 2. 2019, 16:07 (CET)

D - RainbowSilver2ndBackup[editovat | editovat zdroj]

Prosím o check, jestli účet RainbowSilver2ndBackup (diskusepříspěvkypočítadločlánkyshrnutízablokovánívšechny projekty) neobchází blok za narušování WP. OJJ, Diskuse 14. 2. 2019, 20:52 (CET)

Obviňuješ mě? To není můj IP. Toto IP je z Kolína. Žiji v jiném městě. Nejsem plynulý řečník z češtiny nebo slovenštiny (Omlouvám se, pokud nemohu hovořit správně). Žil jsem v Kanadě. Odmítl jsem to.RainbowSilver2ndBackup (diskuse) 14. 2. 2019, 20:56 (CET)
NepotvrzenoNepotvrzeno Nepotvrzeno. --Martin Urbanec (diskuse) 15. 2. 2019, 08:26 (CET)

B – Ferda Ukulele[editovat | editovat zdroj]

Ferda Ukulele (diskusepříspěvkypočítadločlánkyshrnutízablokovánívšechny projekty) Modus operandi jako Toma – styl pojmenování účtu, „pomoc“ patrole, editace článku Zbečník, prosím o ověření. — Draceane diskusepříspěvky 21. 2. 2019, 12:34 (CET)

Jsem to já. No a co? Vadí? Kdo tady furt vytahuje roky starý konflikty, jenom aby se měl o čem hádat? Já jsem s tim nezačal. Já si tu jen naprosto normálně založil účet. A už se zase najde první člověk, co má potřebu zas vyprovokovávat nějaký hádky. Že vás to honění Tomy pořád ještě tak baví? Nemáte nic kloudnějšího na práci?--Ferda Ukulele (diskuse) 21. 2. 2019, 12:53 (CET)
PotvrzenoPotvrzeno Potvrzeno. Nezávisle na potvrzení výše. --Martin Urbanec (diskuse) 21. 2. 2019, 14:01 (CET)
Doplněn Wikipedista:Kanada2040. --Martin Urbanec (diskuse) 22. 2. 2019, 14:13 (CET)

B – Stillff[editovat | editovat zdroj]

Stillff (diskusepříspěvkypočítadločlánkyshrnutízablokovánívšechny projekty) – prosím o ověření, zda se nejedná se o další inkarnací Fanouška kopané (uživatel s platným zákazem editace, viz Wikipedie:Žádost o opatření/Fanoušek kopané). Stejný modus operandi – "chrlení" článků o osobnostech. Jen to samo o sobě by samozřejmě na check nestačilo, ale Fanoušek kopané mj. překládal bez zásadnějších změn texty z Encyclopaedie Britannica, v této souvislosti bych upozornil například na tato porovnání článků uživatele Stillf a textů z Britannicy – Alexander Agricola + [1], Anish Kapoor + [2]. Děkuji. --Vachovec1 (diskuse) 16. 3. 2019, 12:40 (CET)

@Vachovec1:Symbol oppose vote.svg Zamítnuto. O check se stejnou dvojicí uživatelů žádal o něco výše kolega Hnetubud, tento check spojení podle technických údajů nepotvrdil. Nevidím důvod přistupovat k druhému checku, který by měl s největší pravděpodoboností totožný výsledek. V tomto konkrétním případě si správci budou muset poradit jen s netechnickými údaji. --Martin Urbanec (diskuse) 16. 3. 2019, 13:14 (CET)

R-bahn a jeho "nezjistitelná loutka"[editovat | editovat zdroj]

Ahoj prosím, nemohli byste "detekovat" tu R-Bahnovu loutku? Díky, s pozdravem, Serious Jano (diskuse) 12. 4. 2019, 18:52 (CEST) Edit: Viz jeho uživ. str.

Symbol oppose vote.svg Zamítnuto. Budiž, považujme za nesporné, že kolega R-Bahn má ještě jeden další účet. To ale není proti pravidlům. Proč bychom tedy měli tuto informaci byť i zjišťovat, natož dávat veřejně k dispozici? Jsou snad nějaké důkazy, že R-Bahn porušuje pravidla? --Martin Urbanec (diskuse) 12. 4. 2019, 19:00 (CEST)