Wikipedie:Článek týdne/2010/07
Zimní olympijské hry (též Zimní olympiáda, zkráceně ZOH) jsou jedna z nejdůležitějších zimních sportovních událostí, která se koná každé čtyři roky.
Vše začalo v roce 1924 ve francouzském Chamonix, kam byli sezváni sportovci na „Týden zimních sportů“. Toto klání bylo o rok později označeno za 1. zimní olympijské hry. Zimní olympijské hry 1940 se měly konat v japonském Sapporu a zimní olympijské hry 1944 v italské Cortině d'Ampezzo, ovšem obě tyto akce byly zrušeny kvůli probíhající 2. světové válce a – na rozdíl od letních her zrušených ze stejných důvodů – nemají svá pořadová čísla. Obě města hry ale později nakonec pořádala. 11. zimní hry v roce 1976 měl původně pořádat americký Denver, jenže ten to odmítl prostřednictvím státního referenda. Pořadatelstvím her byl tedy pověřen rakouský Innsbruck, který stále ještě udržoval infrastrukturu od 9. her konaných v roce 1964.
Do roku 1992, kdy proběhla 16. zimní olympiáda, se zimní hry konaly vždy v týž rok jako letní. Poté bylo rozhodnuto periodu zimních her posunout o polovinu vůči hrám letním, a tak se 17. ZOH konaly už v roce 1994. Další hry se opět konají ve čtyřletém cyklu. Zimní olympiádu zatím hostilo pouhých 10 států: čtyřikrát Spojené státy americké, třikrát Francie, dvakrát Itálie, Japonsko, Kanada, Norsko, Rakousko a Švýcarsko a jednou Jugoslávie a Německo.
Zatím poslední, 21. zimní olympijské hry se konají 12. – 28. února v kanadském Vancouveru.