Řadová číslovka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Řadová číslovka je číslovka, která vyjadřuje pozici objektu v řadě, tedy např. první, druhý, třetí, čtvrtý, … Tímto způsobem se každému prvku řady přidělí přirozené číslo, které slouží jako jeho index a ukazuje, jak „daleko“ od počátku řady prvek leží. Řadové číslovky gramaticky zpravidla fungují jako přídavné jméno či příslovce.

Koncept řadových číslovek v matematice zobecňují ordinální čísla.

Řadové číslovky v češtině[editovat | editovat zdroj]

Řadové číslovky označují pořadí (odpověď na otázku kolikátý?): osmý, poněkolikáté. Gramaticky jsou zpravidla ve funkci přídavného jména nebo příslovce.

Řadové číslovky podléhají skloňování jako přídavná jména. Číslovky první, třetí a tisící se skloňují podle vzoru jarní, ostatní číslovky podle vzoru mladý.

Psaní řadových číslovek v češtině[editovat | editovat zdroj]

Při použití číslic se řadové číslovky vyznačují doplněnou tečkou

13. den, 20. místo atd..

Pozn.: Ve spojení v roce 1998 nejde gramaticky o řadovou číslovku a tečka se nepíše.

Při vypsání celé číslovky slovem (třináctý den, dvacáté místo, posté) se použijí obecná pravidla pro psaní přídavných jmen resp. příslovců.[1]

Fenomén „nultý“[editovat | editovat zdroj]

Řadová číslovka „nultý“ správně nikdy neměla vzniknout. Vznikla v důsledku zanedbání/nepochopení rozdílu mezi pořadím a číselným označením prvků řady nezápornými čísly začínajícími nulou. Hodnota nula je v takovéto řadě první, nikoliv nultá. Stejně tak poledník nula je v pořadí první, nikoliv nultý. Přesto se u něj kromě správnějšího označení „základní poledník“ ustálilo také označení „nultý poledník“. Půlnočním časem 0:00 začíná první hodina dne, nikoliv nultá.

Reference[editovat | editovat zdroj]