Wien Westbahnhof

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nádražní budova kompletně renovovaná v roce 2011.
Vlak Railjet vyjíždí ze stanice (rok 2009)

Wien Westbahnhof (česky: Vídeň Západní nádraží) je bývalé nejvýznamnější nádraží ve Vídni. Mezi roky 2008 a 2011 byla budova nádraží kompletně přestavěna. Stanice a budova nádraží byla oficiálně otevřena 23. listopadu 2011. [1]


Historie a poloha[editovat | editovat zdroj]

Stanice má stejně jako další tři velká vídeňská nádraží hlavové (koncové) uspořádání kolejí. Nádraží je v provozu od roku 1858 a s centrem města je spojeno několika tramvajovými linkami a trasami U3 a U6 vídeňského metra. Do stanice zajížděly IC vlaky ze Slovenska, Maďarska či Německa. Od prosince 2015 sem zajíždí pouze regionální vlaky státního dopravce ÖBB a vlaky soukromého dopravce (směr Linec, Salzburg).

Nové centrální nádraží[editovat | editovat zdroj]

Nedaleko bývalé a odstraněné stanice Südbahnhof je od roku 2015 zcela otevřené nové vídeňské hlavní nádraží (částečně otevřeno od roku 2012), které už dostačuje současným přepravním nárokům.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Wien Westbahnhof na slovenské Wikipedii, Wien Westbahnhof na anglické Wikipedii a Wien Westbahnhof na německé Wikipedii.

  1. Shoppen bis der Zug kommt, ORF website, 17 November 2011 (German)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 48°11′47″ s. š., 16°20′10″ v. d.